Audioknihy.net - Audioknihy a DPH! - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Audioknihy a DPH!

datum St 3 březen 2010, 10:37:53 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Externisté

Vážení kolegové, vydavatelé audioknih!
Velmi jsem uvítala článek na pokračování, týkající se autorských práv audioknih. Pohybuji se na tomto poli už dvacet let, a mám bohaté zkušenosti s pestrostí přístupu jednotlivých právníků k licenčním smlouvám. Je v této oblasti stále co rozvíjet a určitě i podávat podněty k novelizacím zákona. Těším se na pokračování výkladu pana JUDr. Pavla Koukala, Ph.D.

Já přicházím s podnětem řešit společně návrh snížení DPH u audioknih na úroveň DPH klasických knih. Když bylo v roce 1992 DPH zákonem ustanoveno, spadaly zvukové nosiče všeho druhu automaticky do sazby 21%. V té době jsem měla pocit, že to nelze přežít. Po letech se DPH snížila na 19%, a nyní je už opět na vzestupu, 20%. Knihy dlouhodobě patřily do sazby 5% a až v nedávné době jim zvýšily sazbu na 9%, nyní na 10%. Knižní nakladatelé houfně plakali… avšak co my, vydavatelé audioknih?

Na knižním trhu jsme odstrkováni do kouta, výrobní náklady jsou vyšší než u knih bez ilustrací (kterých vychází většina) a daň z přidané hodnoty máme dvojnásobnou! Přitom maloobchodní, pultové ceny průměrně nepřevyšují ceny knih, a ani si to nemohou dovolit, protože by byly neprodejné. Z toho jasně vyplývá, že návrat vložených nákladů je mnohem pomalejší než u klasických knih.

Audiokniha se nikdy „netvářila“ jako knize konkurenční zboží.
Podobně, jako film není konkurencí divadla. Je to jen další, alternativní zpracování literárního textu. To bychom museli považovat za konkurenci knihy i četbu v rozhlase. To je nesmysl. Poslech knih lidi spíše podporuje ve čtenářství. Mám to dlouhodobě ověřeno u mnoha dětí. Konkurencí může být spíš kniha elektronická, popřípadě čtečka.

Knihkupci však audioknihu kdysi (a to přetrvává až do současnosti) považovali za konkurenční ohrožení klasické knihy! Ještě dnes říká pan Kanzelsberger v novinách, že audiokniha se neprosadila. Ani nedodává, že „zatím“ a „ve větší míře“. A také se nezabývá odpovědí na otázku, proč…

Jindřiška Nováková
majitelka a producentka vydavatelství AudioStory