Audioknihy.net - Z návštěvy lisovny CD - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Z návštěvy lisovny CD

datum Út 9 březen 2010, 23:24:49 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Loděnická výrobna zvukových a datových nosičů GZ Digital Media (bývalé Gramofonové závody) patří mezi tradiční výrobce, se kterými Supraphon spolupracuje již desetiletí.

Jedná se skutečně o špičkové pracoviště s mnoha unikáty.

Výroba CD se odehrává v plně automatizovaných provozech, kde robotická zařízení pracují se setinovou přesností. Na CD či DVD kotouče v podobě průhledného plastu probíhá vlastní záznam dat i nanášení pokovené vrstvy, dále následuje potisk lícové strany nosiče i jeho kontrola. V interních tiskárnách se zatím připravují tiskoviny a obaly před závěrečným kompletováním.

V areálu společnosti stále funguje i lisovna klasických černých LP desek – vinylů. Vinyly zákazníci vyhledávají pro jejich "analogový" zvuk a dnes i poutavý a nevšední retro vzhled. Provoz se zde zásadně liší od výroby CD vysokým podílem ruční práce.
Jednotlivé černé polotovary velikost talířků pod šálky pracovníci vkládají i s papírovými etiketami do obřích horkých lisů, aby po chvíli mohla být vyndána ještě teplá (a tedy i měkká a vlající) deska. Z ní se pak ořízne přebytečný okraj a po vychladnutí může být připravena k další expedici.Bez ohledu na nosič - vždy je produkci ze strany GZ věnována maximální možná péče.

Prohládněte si video na: www.supraphon.cz/cs/novinky/aktualne/