Audioknihy.net - Audioknihy a služba Ptejte se knihovny - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Audioknihy a služba Ptejte se knihovny

datum So 13 březen 2010, 10:23:05 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Ptejte se knihovny je službou českých knihoven nejširší veřejnosti.

Služba Ptejte se knihovny odpoví na vaše stručné konkrétní otázky krátkým seznamem knih, časopisů, popřípadě i www stránek (do 5 záznamů).

Proč? Protože knihovníci naleznou odpověď. V knihovnách najdete pracovníky, kteří jsou specialisty na vyhledávací služby, mají přístupy k novým databázím a pomohou vám najít odpověď na vaše dotazy.

Ptejte se knihovny je tedy službou faktografickou a bibliografickou.

Na  dotazy se zaručuje odeslání odpovědi na e-mailovou adresu do 48 hodin (v pracovních dnech) od doručení vaší zprávy.

A jak dopadly audioknihy?

DOTAZ:

Zajímají mě audioknihy. Co to vlastně je  a zda jsou nějaké speciální projekty, které se soustředí na audioknihy. A jak je to s audioknihami v knihovnách, zda se půjčují jako knihy.

 

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

skutečný rozmach zažily audioknihy souběžně s rozšířením magnetofonových kazet v sedmdesátých letech 20. století, a to především ve Spojených státech amerických. Jednou z prvních audioknih byla samozřejmě kompletní Bible v angličtině. Do Evropy pronikly audioknihy později a dlouho byly pouze okrajovou záležitostí pro děti, nevidomé a seniory. V novém tisíciletí ale nastal prudký rozvoj,nejprve v německy mluvících zemích, kde je dlouhá tradice veřejného předčítání literatury.

Audiokniha má k dispozici nejrůznější nosiče, od gramodesky a kazety přešla na CD a do formátu mp3, který můžeme zaznamenat na různé druhy pevných pamětí. Má také blízko k rozhlasu, podobně jako má film blízko k televizi. Původně však šlo o díla připravovaná specificky pro audioknihu (jakkoli se jí tak tehdy ještě neříkalo); teprve později se začaly pro audioknihy využívat nahrávky z rozhlasového archivu. Na počátku byly zvukové interpretace literárních či hudebně-literárních děl šířené na gramofonových deskách: vyprávěné anekdoty, pohádky, kabaretní scénky, dialogy Spejbla a Hurvínka nebo monology Vlasty Buriana. Jedním z prvních vrcholů je sedmnáctideskový komplet Haškova Švejka převyprávěný v sedmdesátých letech Janem Werichem.

Dnes u nás působí dvě desítky nakladatelství, která se věnují vydávání audioknih. K těm nejznámějším se řadí Supraphon, Radioservis nebo malé a progresivní Tympanum. Čtvrtina celé produkce pochází z hudebního vydavatelství Popron Music, jehož katalog čítá kolem sta položek, převážně detektivního a humoristického žánru. Mezi úspěšnými tituly tu najdeme Denik Ostravaka, Švandrlíkova Kopyta a Mňouka nebo Jirotkova Saturnina. Ve všech případech se prodeje pohybují mezi dvěma a třemi tisíci vylisovanými nosiči. Nejúspěšnějším titulem je i u nás Audiobible, které se za deset let prodalo přes sedmdesát tisíc výtisků.

Vedle lidí negramotných (včetně malých dětí) slouží audioknihy zrakově postiženým, lidem vykonávajícím relativně mechanickou práci, například řidičům a řidičkám na dlouhých trasách nebo v dopravních zácpách či lidem při činnostech v domácnosti.

Zdroj: www.advojka.cz/archiv/2009/5/audiokniha-nove-medium

 

V Národní knihovně, (http://www.nkp.cz), záložka Jak najít, jsou výpůjčky možné s platným čtenářským průkazem do studovny - www.nkp.cz/pages/page.php3

Projekty audioknih:

info.muni.cz/index.php

www.inflow.cz/audioknihy-jejich-vliv-na-detske-ctenarstvi-cast-ii

www.damu.cz/fakulta/aktuality-projekty/audioknihy-nejen-pro-zrakove-postizene

www.apu.cz/mag/405-audioknihy-a-audiocasopisy-projekt-ceskeho-rozhlasu/

www.czechlit.cz/aktuality/audioknihy-mohou-k-literature-privest-uplne-nove-lidi-/

www.citarny.cz/index.php

Informace o půjčování zvukových záznamů jsou shromážděny na portálu "Informace pro knihovny" - knihovnam.nkp.cz/sekce.php3

Zdraví

Helena Borovičková
Referenční centrum NK ČR

 

Další informacewww.ptejteseknihovny.cz/www.ptejteseknihovny.cz/o-teto-sluzbe