Audioknihy.net - Jaroslava Adamová a Blanka Bohdanová oslavily jubilea - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Jaroslava Adamová a Blanka Bohdanová oslavily jubilea

datum Po 26 duben 2010, 20:42:51 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Herečka Jaroslava Adamová oslavila 85. narozeniny.

Blanka Bohdalová oslavila osmdesátiny.

Herečka Jaroslava Adamová oslavila 85. narozeniny

Herečka Jaroslava Adamová, která 15. března oslavila 85. narozeniny, na sebe výrazně upozornila celou řadou charakterních rolí především v divadle. Za více než 60 let na scéně ztvárnila například Annu Kareninovou, Hedu Gablerovou či Marii Stuartovnu. Ve filmu tolik příležitostí nedostala. "Pro mne znamená hrát něco tak nezbytného, že se to blíží určité posedlosti," řekla jednou.

Po absolvování konzervatoře v roce 1946 nastoupila do Vinohradského divadla, poté vystřídala několik pražských scén, od roku 1956 působila v Divadle ABC, respektive Městských divadlech pražských, kde se stala vedle Václava Vosky, Ireny Kačírkové a dalších na dlouhá léta hvězdou souboru.

Všímala si jí i televize - slavný je kupříkladu společný herecký koncert s Janem Werichem v televizním filmu Kočár nejsvětější svátosti (1962), hrála třeba i ve snímku Společnice (2000), kde měla za partnerku Tatianu Vilhelmovou. Jaroslava Adamová vystupovala v rozhlase, ve filmech dabovala například Jeanne Moreauovou, Sophii Lorenovou nebo Annu Magnaniovou.

Jaroslava Adamová je držitelkou Ceny Františka Filipovského za celoživotní působení v dabingu, za celoživotní herecké mistrovství získala v roce 1996 cenu Thálie. Prezidentem republiky byla v roce 2001 vyznamenána medailí Za zásluhy.

Známá herečka namluvila také řadu audioknih. Mezi nejoblíbenější patří humorná vyprávění o manželství na slepičí farmě v zapadlém koutě amerického venkova - Vejce a já. Autobiografické dílo Betty MacDonaldové baví humorem, nadsázkou, nadhledem nad dějovými situacemi, a zároveň hlubokým vhledem do ženské duše. S tím vším souzní také nedostižná interpretace Jaroslavy Adamové.

Více o titulu Vejce a já naleznete zde
 
 

Blanka Bohdalová oslavila osmdesátiny.

V dětství chtěla být Blanka Bohdanová učitelkou, později malířkou a herečkou. Všechno se jí splnilo. Je dlouholetou členkou Národního divadla, deset let učila na konzervatoři a malování je dodnesjednou z důležitých náplní jejího života. Přední herečka a držitelka Ceny Thálie za rok 2001 čtvrtého března oslavila osmdesátiny.

Její podmanivý hlas, věcný, civilní projev, ale i smysl pro tragický patos a také komediálnost znají diváci jak z jeviště, tak z mnoha filmů, televizních inscenací a seriálů. V živé paměti obdivovatelů zůstane její životní jevištní role Manon Lescaut, stejně jako Desdemona v Othellovi, Leonora v Torquatu Tassovi, vášnivá Kleopatra, panovačná Lady Macbeth nebo Roxana, Erteple ze hry Sbohem Sokrate či Celestina.

Sama herečka, známá svým šarmem, elegancí a smyslem pro humor, ráda vzpomínala na Krškovu televizní inscenaci Odcházeti s podzimem podle Fráni Šrámka a také na Adu Herbichovou v seriálu Hotel Herbich. V poslední době hrála třeba v komedii Tři dámy s pistolí, v seriálu Náves či ve filmu Aljona.

Sílu a energii jí vedle rodiny dodává příroda, četba a malování, které jí dává svobodu vyjádření. Herečka a také registrovaná výtvarnice říká o obrazech plných fantazie a barev, že jsou deníčkem o stavu její duše. Zachycuje v nich nejskrytější pocity, nálady, touhy a sny. Běžně vystavuje doma, ale i v zahraničí, malování je už její druhou profesí.

Cit pro slovo a podmanivý hlas přivedly Bohdanovou také k mluvenému slovu a audioknihám. Na 5CD namluvila jeden z nejpopulárnějších amerických románů poválečného období Lucy Crownová. Shaw je mistr dialogu a skvělý vypravěč, takže jde o dílo jak myšlenkově, tak formálně poutavé a atraktivní. Oživuje zajímavým způsobem starý oidipovský motiv v podmínkách moderní společnosti. Uvedený titul připomínáme u příležitosti životního jubilea Blanky Bohdanové.

Za celoživotní mistrovství v dabingu získala prestižní cenu v roce 1997. Je držitelkou řady ocenění svého hereckého umění, tím největším je však pro ni uznání diváků, s nimiž se stále ráda potkává. 

Vice o titulu Lucy Crownová naleznete zde