Audioknihy.net - Známé osobnosti o audioknihách - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Známé osobnosti o audioknihách

datum Po 10 květen 2010, 07:18:07 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

 Chcete vědět, co řekli známe osobnosti o audioknihách?

Zdeněk TROŠKA (režisér)

Jsem vášnivý čtenář a rád čtu. Jsou ale situace, kdy číst nemůžu - třeba v autě. A v takové chvíli poslouchám audioknihy. Rázem mám ve voze skvělé spolucestující - vynikající herce, kteří mně zpříjemní svým vyprávěním nebo četbou cestu.Dělají mi výbornou společnost během jízdy a já se můžu zaposlouchat do nádherných příběhů. V souvislosti s přípravami filmu "Doktor od Jezera hrochů" jsem si oblíbil i stejnojmennou audioknihu načtenou Bobem Kleplem. Mohu vřele doporučit. 
 
 

Tomáš HALÍK (teolog)

Mám velkou radost z existence nahrávek krásné literatury. Vždyť staletí naší kultury byla postavena především na poslouchání příběhů, na předčítání - které je nezastupitelnou podobou setkání s textem, vstupujícím do duše ještě úplně jinými cestami než při čtení knihy. Já sám mám z naslouchání čteného ohromný užitek - jako dítě své doby se nemohu při čtení vymanit z návyku "globálního čtení", které mi sice nesmírně pomáhá se rychle orientovat ve stohu odborných časopisů, úředních listin, korespondence a studentských prací, které však nesmírně překáží, má-li člověk vychutnat literaturu, jíž se právem říká krásná. A navíc text, čtený hercem či autorem samým, mi už typem přednesu nabízí "jako přidanou hodnotu" určitou interpretaci, přidává k textu novou kvalitu (a je na mně, zda tuto interpretaci přijmu, nebo budu hledat jinou). Je to něco úžasného, nechat odpočinout oči, usebrat se a ponořit se do textu. Velmi oceňuji citlivý výběr knih, které se k tichému meditativnímu naslouchání opravdu hodí, jako je nesmrtelná pohádka pro děti i dospělé Malý princ či moudré úvahy Chalíla Džibrána (Prorok, Zahrada Prorokova), svědčící o příbuznosti myšlenkových motivů starých duchovních kultur v jejich hloubce. 

 

Irena OBERMANNOVÁ (spisovatelka)

Všichni jsme se takhle s knížkami setkali poprvé - předčítáním. Četla nám maminka, babička, někdy i tatínek a pokaždé to byl něžný zážitek, spojený s chvílemi klidu a usínání. Poslouchat knížky je jako vracet se do dětství. A navíc z toho nebolí oči a dá se při tom řídit. Janu Eyrovou jsem četla kdysi u vody a bylo mi líto, že nemůžu zavřít oči, abych si tu romantiku lépe vychutnala. Když ji čte Gabriela Vránová, krásně se při ní sní. Vřele doporučuju!

 

Martin Dejdar

Mluvené slovo má u nás velkou tradici. Audioknihy poslouchám v autě, je to obrovská věc. Když řídím a musím se soustředit na jízdu, tak můžu poslouchat něco příjemného a milého, co ještě navíc zaujme. Cesta mi tak rychle ubíhá a zůstávám velmi soustředěný, protože mne zajímá, jak to bude dál. Audioknihy mají velkou budoucnost. 

 

Zdroj: www.popronmusic.cz/index.aspx