Audioknihy.net - Šťastné setkání Vladimíra Körner a Jana Kačera - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Šťastné setkání Vladimíra Körner a Jana Kačera

datum Po 28 červen 2010, 08:09:48 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Rozhovor

V řadě vynikajících audioknih vychází (jako komplet pěti CD!) kniha Vladimíra Körnera Údolí včel v interpretaci Jana Kačera. Vypravěč nebyl zvolen náhodou: ve slavném stejnojmenném filmu Františka Vláčila podle Körnerova scénáře hrál hlavní roli. Ostatně – film byl na světě dřív než kniha. A Körner s Kačerem se právě při jeho natáčení seznámili.

V. Körner: Iniciativa k nynější nahrávce vyšla ze Supraphonu – a jsem rád, že k ní získali Honzu Kačera. Jeho hlas neustále zraje. Těší mě, že stále můžeme využívat jeho nejen hlasového, ale i lidského potenciálu. Ten text je mu blízký, rezonuje s ním. Jan Kačer pokládal a dodnes pokládá svou roli v Údolí včel za jednu ze svých osudových, což je pro mě obrovská pocta.

 
J. Kačer: To je pravda. Pro mě to byla zlomová zkušenost. V té době jsem začal uvažovat o tom, co je to filmové herectví a herectví vůbec – a tahle role svým rozsahem a hlavně obsahem mě přivedla k tomu, že jsem svoje přístupy k herectví přehodnotil, hodně jsem se tomu tenkrát věnoval. Pokládám za velké štěstí, že jsem Údolí včel mohl natočit. A díky Supraphonu je teď tento projekt prodloužen. Bylo to pro mě šťastné setkání s textem a Vladimírem Körnerem.
 
Vzpomínáte si na vznik filmu?
 
V. Körner: Psal jsem tehdy svoje životní dílo, Písečnou bouři, román o křižácích. Do toho vstoupili režisér Vláčil s dramaturgem Antonínem Mášou s požadavkem na film, ve kterém by se zužitkovaly kostýmy a výzbroj z Markéty Lazarové. Tak jsem narychlo psal scénář z toho, co už jsem měl napsané pro Písečnou kosu.
 
J. Kačer: A vznikl opravdu významný film. K mojí velké radosti se v poslední době vrací; možná proto, že je kostýmní a kostýmy nestárnou. Ale hlavně asi proto, že Vladimírova myšlenka je stále pronikavá. Někdy se film strefí nejen do doby vzniku, ale protáhne se do budoucnosti. To je případ Údolí včel.
 
 
údolí včel
 
 
Více na: www.showpark.cz/stastne-setkani-vladimira-korner-a-jana-kacera-D0015000500000444.html