Audioknihy.net - Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank. Bylo již dosti Kinga? - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank. Bylo již dosti Kinga?

datum Čt 8 červenec 2010, 07:12:44 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Velká spousta knih Stephena Kinga se dočkala více nebo méně úspěšného zpracování, a tak se stalo, že audiokniha vydavatelství Tympanum byla už třetím zpracováním jeho dost možná nejslavnější povídky Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank, se kterým jsem měl tu čest se setkat. Píše Ladislav Vitouš.

Zdaleka nejsem jediný, kdo se nechal unést psaním „mistra hororů“, Stephena Kinga. Ne nadarmo je jedním z nejúspěšnějších autorů současnosti a jeho knihy vycházejí v nákladech, o kterých si spousta ostatních autorů nechává zdát jen v těch nejdivočejších snech. A velké množství rozmanitých titulů, které Stephen King napsal – od povídek, přes novely až k románům na pokračování – mě nikdy nenechá na holičkách, když sháním dárek pro svého bratra – Kingova věrného čtenáře.

 

Růže mezi bodláčím

Filmová adaptace se zkráceným názvem Vykoupení z věznice Shawshank se řadí na první místa všemožných diváckých žebříčků a pokud si můžu dovolit hodnotit, tak celkem oprávněně. Ale to u Kingových knih zdaleka není pravidlem.

Tento autor je přímo modelovým důkazem, že dobrá knižní předloha neznamená automaticky dobrý film. Skoro by se chtělo říct, že opak je pravdou. A tak se vedle klenotů kinematografie jako jsou filmy Zelená míle, legendární Osvícení a v neposlední řadě právě „Vykoupení“ objevují i zpracování ne-li přímo špatná, tak alespoň průměrná.

Ale přesuňme se k audioknihám, jak je to s nimi? U zkrácených verzí – tj. knih, které jsou před nahráváním proškrtány a zkráceny – bude zákonitě kvalita kolísat podle konkrétního zpracování. Avšak verze nezkrácené jsou přece doslovnou kopií knihy a z logiky věci by tak mohlo vyplývat, že bude tedy právě tak dobrá, jako její předloha.

 

vykoupení

 

Více slov autora článku, Ladislava Vitouše, si přečtěte v magazínu Topzine.