Audioknihy.net - Novinka Mistr a Markétka - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Novinka Mistr a Markétka

datum Čt 15 červenec 2010, 06:26:35 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Román Mistr a Markéta, který Bulgakov začal psát v roce 1928, který opakovaně přepracovával a který poprvé v sovětském Rusku, byť cenzurovaný, vyšel roku 1966, tedy více než čtvrtstoletí po autorově předčasné smrti, je hned v několika rovinách autobiografický.

Životopisné rysy obsahuje sám příběh romance Mistra a Markéty.  Režimní nepřízní decimovaný nehraný dramatik a prakticky nevydávaný spisovatel potkal svou budoucí třetí manželku Jelenu za okolností, jež jsou v románu vylíčeny. Jelena kvůli Bulgakovovi rozbila své manželství s příslušníkem nomenklaturní věrchušky – tato „kádrová mesaliance“ jim v době těžkého stalinismu nepřipadala.

Vyčerpaný a nemocný Bulgakov Jeleně diktoval do posledních hodin života opravy románu, o kterém věděl, že jej nikdy nebude smět publikovat a po jehož zveřejnění současně toužil. Jelena pak rukopis jednoho z nejzásadnějších děl světové literatury 20. století dlouhá léta ukrývala mezi lůžkovinami v gauči. Překladatelka Alena Morávková se s Markétou – Jelenou v Moskvě scházela, díky tomu pracovala s Bulgakovoým rukopisem. České vydání z konce 60. let proto bylo prvním kompletním, necenzurovaným zveřejněním geniálního textu, jehož osud naplnil optimistickou Wolandovu sentenci: „Romány hoří špatně.“

Měl jsem vzácnou možnost se románem zabývat před čtvrtstoletím pro rozhlasové zpracování, které nyní máte v rukou.  Pokusili jsme se tehdy s režisérem Jiřím Horčičkou vyjádřit všechny významové roviny románu naplno. Rozhlasový představitel Wolanda, Miloš Kopecký, se pak významně zasloužil i o divadelní inscenaci, kterou jsem s režisérem Jaroslavem Dudkem připravil v roce 1988 pro Divadlo na Vinohradech.

Od té doby Bulgakovův Mistr a Markéta zaznamenal řadu dalších vydání, nový překlad, několik divadelních inscenací, v televizi jsme mohli vidět jeho polské a nejnověji i ruské zpracování.
 
Z úkrytu v gauči se dílo dostalo tam, kam patří. Jedno z nejpůsobivějších vyjádření lidské touhy po svobodě není jen historickým svědectvím minulosti, i dnes rezonuje se strachem, který nás spoutává. Tento strach nám v Bulgakovově faustiádě umožňuje nahlédnout „konzultant s kopytem“ (jak se jmenovala první verze  prózy), ďábel Woland, svobodná část „té síly, jež chtíc vždy konat zlo, vždy dobro vykoná“.


z textu Jana Vedrala

 mistr a markétka

 
obsah:
Rozhlasové zpracování jednoho z nejvýznamnějších románů 20. století (poprvé vyšel více než čtvrtstoletí po smrti svého autora v roce 1968), podobneství o dobru a zlu vyprávěné na půdorysu příběhů Fausta a Piláta Pontského.


hrají:
Miloš Kopecký (Woland), Ladislav Frej (Mistr), Helena Friedrichová (Markétka), Eduard Cupák (Pilát), Josef Vinklář (Kňour), Josef Langmiler, Jan Teplý, Jiří Ornest, Viktor Preiss, Sylva Turbová, Ilja Prachař, Simona Stašová a další...

dramatizace:
Jan Vedral

režie:

Jiří Horčička

délka: 2 hodiny 58 minut

Nahrávka z roku 1987.

Více na: www.radioservis-as.cz/katalog/zbozi.php