Audioknihy.net - Vzpomínkové výročí - Arthur Conan Doyle - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Vzpomínkové výročí - Arthur Conan Doyle

datum Út 3 srpen 2010, 08:08:44 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Před 80 lety 7. 7. zemřel britský spisovatel, duchovní otec legendárního detektiva Sherlocka Holmese.

Příběhy o muži, jenž svou brilantní schopností dedukce dokáže rozplést i ty nejzapeklitější případy, se zařadily mezi klasiku detektivního žánru a dodnes mají řadu příznivců.
S psaním povídek začal Doyle během studií medicíny na univerzitě v rodném Edinburghu. Po jejím absolvování však dal před nejistou kariérou literáta přednost lékařské praxi. I tak mu ale zůstalo dost volného času, který vyplňoval psaním.
 
Se Sherlockem Holmesem se mohli čtenáři poprvé seznámit v románu Studie v šarlatové, který vyšel v roce 1887. Ačkoliv byl Holmes velmi populární, chtěl se Doyle postupem času věnovat i jiným tématům. Proto roku 1893 vydal povídku Poslední případ, v níž byl slavný detektiv zabit "Napoleonem zločinu" profesorem Moriartym. Holmesova smrt vyvolala v řadách čtenářů takové pozdvižení, že Doyle musel Holmese nechat ožít a vrátit na scénu.
Úspěch šesti desítek románů a povídek s Sherlockem Holmesem zcela zastínil zbytek Doylova rozsáhlého literárního odkazu. Ten tvoří zejména historické a fantastické romány, ale najít v něm lze třeba i spis obhajující britskou účast v búrské válce.
 
 
pes baskervilsý
 
 
 
Zdroj informací - vydavatelství Popron Music.