Audioknihy.net - Panáček v říši mluveného slova slaví narozeniny - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Panáček v říši mluveného slova slaví narozeniny

datum St 11 srpen 2010, 09:38:43 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Náš spřátelený projekt Panáček v říši mluveného slova slaví narozeniny.

 Víte, že 15. srpna to bude již pět let, co se na internetu objevil Panáček v říši mluveného slova?

Za tu dobu jsme tu nashromáždili přes 19 tisíc příspěvků, které z Panáčka dělají největší katalog mluveného slova u nás, získal pilné spolupracovníky a snad i vzbudil v dramaturzích Českého rozhlasu pocit, že nestačí reprízovat osvědčených padesát – sto rozhlasových inscenací ...

 

Více si přečtěte na internetových stránkách Panáčka.

 

 

Článek, který vyšel v Týdeníku Rozhlas:  V říši mluveného slova

Přesně před pěti lety se na internetu zabydlel Panáček v říši mluveného slova. Webové stránky (mluveny.panacek.com) shromažďující informace o rozhlasových hrách, seriálech nebo četbách na pokračování založila skupina fanoušků mluveného slova v čele s absolventem brněnské divadelní vědy a spolupracovníkem Týdeníku Rozhlas Přemyslem Hniličkou (1977). Výročí si autoři projektu připomenou na setkání 14. srpna v 16.30 v restauraci Skanzeen v Brně, kam zvou také všechny přátele mluveného slova.

Jak Panáček v říši mluveného slova funguje?


Na Panáčkovi shromažďujeme všechna data, která se nám o mluveném slově podaří získat. Takže vypisujeme údaje z čerstvých rozhlasových programů, ale také z novin a časopisů starých čtyřicet nebo sedmdesát let, procházíme internet, čerpáme z knih... Pokud na rozhlasovou hru, četbu či audionosič vyjde recenze, připíšeme tento údaj k záznamu a recenzi citujeme. Kromě jednotlivých katalogizačních záznamů na Panáčka zavěšujeme i články, úvahy nebo recenze na rozhlasové hry. Vedle toho je tu i oddíl Rozhlasová literatura, v němž sepisujeme co možná nejkompletnější seznam literatury o mluveném slově.

Kdo se na projektu podílí?

Kromě mne je to student pražské kulturologie Jakub Kamberský, dále pak Richard Jelínek, který dodává především údaje o cizojazyčných hrách – bůhví, kde dokáže zjistit informace o holandském nastudování Samotky Karola Sidona pod názvem Isoleerkamer. Ostatní spolupracovníci jsou nám známi už jen pod přezdívkami, pod nimiž publikují na internetu – ixi, u.c.a a dalšími. Radou či pomocí ale přispívají i samotní rozhlasáci.

Kolik příspěvků se zatím podařilo shromáždit?


Na Panáčkovi momentálně visí více než devatenáct tisíc příspěvků, což z něj dělá největší katalog mluveného slova u nás. Případné zájemce o konkrétní nahrávky ale musím zklamat, naše stránky jsou pouze katalogem informací o nich.

 

Zbytek rozhovoru najdete v Týdeníku Český rozhlas.