Audioknihy.net - Petra Klobásová: Audioknihy vám umožní znovu číst - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Petra Klobásová: Audioknihy vám umožní znovu číst

datum St 25 srpen 2010, 08:43:01 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Přečíst knihu není žádná legrace. Musíte na to mít čas, klidné místo a hlavně dobrý zrak. Když vám něco z toho chybí, pomohou vám audioknihy, dají se totiž číst ušima.

 

Audiokniha, nebo také zvuková či mluvící kniha je záznam, který vám předčítá knihu nebo zachycuje divadelní hru či jiný dialog. Audioknihy můžete dostat na CD nebo ve formátu MP3. 
Mluvící kniha je něco podobného, jako když vám rodiče v dětství četli pohádky. „Audioknihy jsou také jistou vzpomínkou i připomenutím rozhlasu, kde probíhá čtení a tak i přenos hlasu,“ řekla hlavní koordinátorka projektu Audioknihy.net Alžběta Škytová. 
 
Není to drahá záležitost 
Audioknihy a mluvené záznamy se dají koupit, legálně stáhnout na internetu (za poplatek) i půjčit v knihovně, což je asi nejjednodušší způsob. „Půjčení jedné takové knihy stojí dvacet korun, ale nevidomým nebo slabozrakým čtenářům, kteří mají potvrzení od lékaře, se půjčují zdarma,“ uvedla Ivana Štorková, pracovnice hudebního oddělení v Městské knihovně Třebíč. Jestliže máte zrakové nebo jiné zdravotní postižení, které vám neumožňuje číst, vystaví vám lékař potřebné potvrzení (formulář si vyzvednete před návštěvou lékaře v knihovně) a vy si v knihovně můžete půjčovat zvukové knihy bezplatně. 
Audioknihy se dělí na několik typů. Klasické mluvené slovo (divadelní hry, vyprávění humoristů, aj.) je přístupné veřejnosti a můžete si jej půjčovat na CD nebo v podobě MP3. Pak ale existují ještě zvukové záznamy pouze pro čtenáře se zrakovým a jiným postižením. Tyto nahrávky jsou načtené knížky v nezkrácené verzi. 
Jestliže máte od lékaře potvrzení, že ze zdravotních důvodů nemůžete číst klasické knihy, máte při zakoupení přehrávače audioknih nárok na příspěvek......

 

Více na webu pro seniory Žijeme naplno