Audioknihy.net - Audioknihy v Česku se neprosazují lehce - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Audioknihy v Česku se neprosazují lehce

datum Út 21 září 2010, 08:18:43 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Anděle všedního dne Michala Viewegha, Občanský průkaz Petra Šabacha, Směšné lásky Milana Kundery, ale také Babičku Boženy Němcové si dnes můžeme nejen přečíst, ale i poslechnout.

Vydavatelé v posledních letech stále častěji přicházejí nejen s tištěnou publikací, ale i s audioknihou. Zvuková podoba díla si ale cestu k posluchačům nehledá snadno. Znovu to zaznělo na křtu novinky, novely Muž, který sázel stromy francouzského spisovatele Jeana Giono, kterou načetl Marek Eben. Na křtu natáčela Milena Štráfeldová.

Marek Eben kultovní knihu nejen načetl, ale složil a nahrál pro ni i hudbu. Není to zdaleka jeho první audiokniha. Na svém kontě má například Bibli pro malé i velké, Alchymistu Paula Coelha nebo Medvídka Pú. U audioknih oceňuje, že slouží hlavně lidem, kteří by si tištěnou knihu nemohli z různých důvodů sami přečíst:

"Ale i když to pominu, tak vůbec je hezké, když si to někdo zvykne poslouchat, protože najednou máte zastavení v tom běhu. My na nic nemáme čas a to mluvené slovo vypadá, že je zdlouhavé, že je to třicet minut v celku. Mně se ale líbí, že ještě někdo tohle dělá, že si najde čas k usebrání. Ale i v autě, když si to lidi pustí, tak z toho je zážitek."
 
Karel Černošek z vydavatelství Tympanum, které audioknihy vydává dva roky, jejich posluchače už zná:
 
"Většinou střední generace, většina posluchačů jsou ženy, často třeba ženy v domácnosti, které jsou zvyklé poslouchat při nějakých domácích pracích. A myslím, že stále větší skupinou jsou řidiči." 
 
 
muž, který sázel stormy
 
 
Zdroj