Audioknihy.net - Zemřel Rudolf Pellar - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Zemřel Rudolf Pellar

datum Ne 26 září 2010, 00:26:59 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Dne čtvrtého září zemřel Rudolf Pellar ve věku 87 let. Pojďme si připomenout, čím se u nás proslavil.

 

Rudolf Pellar
Rudolf Pellar byl umělcem mnohých směrů, uplatnil se jako herec, zpěvák, učitel zpěvu, moderátor, ale také jako překladatel. Společně se svou ženou Lubou se věnovali překladatelské činnosti, a to převážně od amerických a anglických autorů, jakými byli například J. D. Salinger či Ernest Hemingway. Za překladatelské dílo dokonce obdrželi se svou paní v roce 1997 Státní cenu.
 
Rudolf Pellar se uplatnil také v branži audioknih. Pro vydavatelství Audiostory načetl v roce 2007 humorný Sakiho humor - Léčba neklidem.
V roce 2008 se zúčastnil načítání příběhů pro audioknihu Báje evropských měst.
A 27. září tohoto roku vychází u Popron Music audiokniha Božská komedie, kde se projevuje Pellarův dramatický přednes a cit pro mluvené slovo naplno.
 
Rudolf Pellar byl rodákem ze slovenského Púchova. Absolvoval herectví na brněnské konzervatoři, vystupoval v pražských divadlech, především v karlínském Hudebním a v Městských divadlech pražských. Desítky písní natočil s různými orchestry a soubory zejména v 50. a 60. letech. V následujícím desetiletí začal vyučovat šansonový zpěv na konzervatoři v Praze. Od počátku 50. let účinkoval také ve filmu, hrál například ve snímcích Zaostřit, prosím! (1956), Opera ve vinici (1981) a Helimadoe (1993).
 
 
Více informací se dočtete na stránkách vydavatelství Popron Music.