Audioknihy.net - Recenze Nápady laskavého čtenáře - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Recenze Nápady laskavého čtenáře

datum St 29 září 2010, 07:34:27 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Recenze

Mladý Michal Viewegh vydal po svém zdařilém debutu Názory na vraždu a úspěšném románu Báječná léta pod psa v roce 1993 svou třetí knihu Nápady laskavého čtenáře, "soubor rozverně nactiutrhačných literárních parodií".

Přečtěte si další recenzi.

 

V roce 1993 vydalo brněnské nakladatelství Petrov útlou knížečku spisovatele Michala Viewegha Nápady laskavého čtenáře. Autor sám ji charakterizoval jako sborník „rozverně nactiutrhačných literárních parodií“ a zařadil se tak k tradici parodií na autorský styl českých i světových spisovatelů (u nás tuto tradici „prošlapávali“ především Jiří Haussmann, Milan Schulz, Václav Lacina či Josef Hiršal).
 
Žánr literární parodie je samozřejmě vděčný, obzvlášť, je-li spojen s detektivním pátráním čtenáře: koho to autor tentokrát paroduje? Poznám sám jeho styl? Viewegh nám ovšem tuto snahu ulehčuje tím, že parodovaného autora sám prozradí hned v názvu, ale nešť – i přesto to může být příjemná hra.
 
V době vydání knihy recenzenti mladému autorovi shovívavě naznačili, že „jak už to bývá, jedna karikatura vyjde lépe, druhá hůře“ a že by nebylo úplně fér srovnávat jeho pokusy s klasiky žánru. Kritické hrany však čas obrousil – a Supraphonem vydané CD s čtenou verzí knihy je snad ještě ztupí.
 
Čtení devíti přiznaných literárních persifláží bylo režisérem Františkem Špergrem svěřeno Jiřímu Lábusovi a samotnému autorovi. U Jiřího Lábuse není třeba pochybovat o tom, že bude Vieweghovy texty interpretovat s vervou i nadhledem a skutečně se mu to daří. Úspěšný je však i samotný Viewegh – tomu pomohla velká zkušenost s autorskými čteními, které již několik let pravidelně provozuje na velmi profesionální úrovni.
 
Ostatní složky (hudba Jana Fikejze, režie Františka Špergra) se na nahrávce nijak výrazněji neprojevují, což nemusí být vždy na škodu (porovnáme-li tuto Špergrovu práci například s totálním nezdarem při inscenaci Psa baskervilského). 
 
Audioknihu Nápady laskavého čtenáře tak nelze než doporučit, máte-li rádi klasickou „německou“ variantu nezkrácených čtení, nota bene i v autorském provedení.
 
 
Autorem je Přemysl Hnilička - Panáček v říši mluveného slova
 
 
nápady laskavého čtenáře

 

Více o audioknize na stránkách Supraphonu