Audioknihy.net - Děti a audioknihy - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Děti a audioknihy

datum St 27 říjen 2010, 12:21:57 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Vedle klasických papírových knížek existují i tzv. audioknihy – knihy načtené na zvukovém nosiči, které do značné míry mohou suplovat předčítající rodiče.

Audioknihy ovšem nenahradí vlídnou rodičovskou náruč a rozmlouvání nad čteným příběhem, a tak by se neměly stát jediným způsobem, jak se dítě s knížkou seznámí. Jsou oblíbenou alternativou pro starší děti a především školáky, kteří se díky poslechu audioknih seznámí s větším množstvím knih, než by skutečně přečetli. Nabídka kvalitně zpracovaných audioknih pro děti je na trhu značná a díky ní děti mohou trávit volný čas smysluplněji a aktivněji než například pasivním sledováním televize.

Kamarádi z Večerníčků

Pro malé děti, které již zvládnou poslech krátkých příběhů, je vhodné volit audiopohádky s postavami, které znají například z televizních Večerníčků nebo papírových knížek a usnadnit jim tak pochopení poslouchaného textu. Vhodnou volbou pro nejmenší jsou například příběhy Karafiátových Broučků, pohádky Rumcajse, Manky a Cipíska od Václava Čtvrtka, Sekorovy Příhody Ferdy Mravence a brouka Pytlíka, klasické Erbenovy pohádky, Pipi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové, pohádky o Rákosníčkovi, Krtečkovi či Příběhy včelích medvídků a mnoho jiných. Větší děti posléze zvládnou i audioknihy se zcela novými a neznámými hrdiny (např. s adventní tématikou Kouzelný kalendář od Josteina Gaardera, zvířecí Bajky nebajky od Rudyarda Kiplinga aj.) a oblíbené jsou i moderní příběhy od známých současných autorů (Zdeněk Svěrák – Tatínku, ta se ti povedla, Michal Viewegh – Krátké pohádky pro unavené rodiče, Pavel Šrut – Lichožrouti)....
 

Více se dozvíte ZDE