Audioknihy.net - Švejk jako nejrozsáhlejší zvuková nahrávka od Popron Music - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Švejk jako nejrozsáhlejší zvuková nahrávka od Popron Music

datum St 27 říjen 2010, 14:31:09 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

O tom, že vydavatelství Popron Music vydalo kompletní nahrávky Osudy dobrého vojáka Švejka na 20 CD, jsme Vás již informovali. Neřekli jsme Vám ovšem, kdo daná CD pokřtil.

Kmotrem nahrávky Švejka se stal herec Rudolf Hrušínský, který společně s dalšími devíti herci načetl slavný román Jaroslava Haška.

Nová audiokniha Osudy dobrého vojáka Švejka má více než 23 hodin a vychází jako komplet 20 CD. Jedná se o dosud nejdelší zvukový záznam nejslavnějšího českého humoristického románu. S herci Josefem Somrem, Bohumilem Kleplem, Petrem Nárožným, Miroslavem Donutilem, Václavem Postráneckým, Václavem Vydrou, Arnoštem Goldflamem, Rudolfem Hrušínským, Martinem Dejdarem a Pavlem Zedníčkem jej pořídil režisér Dimitrij Dudík.

Osudy dobrého vojáka Švejka

Rudolf Hrušinský a CD Švejka

Každý z interpretů poskytnul jedné části knihy svůj neopakovatelný umělecký přednes, přesto všech deset dílů vytváří ucelený posluchačský zážitek. Pro Rudolfa Hrušínského je Švejk pokračováním rodinné štafety. Jeho otec se stal nejslavnějším představitelem Švejka díky dvoudílnému filmovému zpracování režiséra Karla Steklého.V letech 1956 a 1957 vznikly snímky Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím, které poskytly tehdy šestatřicetiletému herci mimořádnou příležitost. V době natáčení bylo jeho synovi Rudolfovi deset let, takže si na okolnosti vzniku filmu pamatuje.

„Vzpomínám si, že tatínek musel kvůli roli Švejka přibrat 20 kilogramů, aby odpovídal představě tvůrců filmu. A je pravda, že potom už nikdy nezhubnul a na svoji původní váhu se nevrátil,“ říká k tomu dnes Rudolf Hrušínský.

Zajímavostí je, že se jeho otec ke Švejkovi vrátil ještě jednou, když v roce 1986 namluvil jako vypravěč animovaný film Osudy dobrého vojáka Švejka. Posluchači audioknihy můžou nyní posoudit, co má Švejk otce a syna Hrušínských společného.

„Až teď jsem si uvědomil, že ve Švejkovi je spousta německých povelů a vět, a já jako němčinář jsem s tím měl docela, nemůžu říct plné ruce práce, ale plnou pusu práce,“ dodal k tomu populární herec nad luxusním boxem obsahujícím 20 CD a popřál titulu, aby se stal milým vánočním dárkem pro všechny milovníky českého humoru.

 

Komplet 20 CD vyšel ve vydavatelství Popron Music 6. 9. 2010, můžete na něj nahlédnout v našem rozcestníku.