Audioknihy.net - Poslechněte si Zábranského Břehuli v rozhlasové premiéře po 90 letech - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Poslechněte si Zábranského Břehuli v rozhlasové premiéře po 90 letech

datum Ne 13 prosinec 2009, 20:04:26 autor Luke kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Autorkou rozhlasové adaptace románu Aloise Zábranského „Břehule čili Poslední hastrman na Hané“, která právě v těchto dnech vzniká v Českém rozhlase Olomouc, je absolventka JAMU Magda Wdowyczynová. Hudbu složil Robert Mahr. Režijně inscenaci nastudoval Michal Bureš. Do hlavní role obsadil Ladislava Lakomého, kterému zdárně sekunduje celá plejáda olomouckých, brněnských a šumperských herců. Premiéru můžete poslouchat
1. ledna 2010 od 13,30 hodin na vlnách Českého rozhlasu Olomouc.

 

 ZÁBRANSKÉHO BŘEHULE

 
V ROZHLASOVÉ PREMIÉŘE PO 90 LETECH
(publikováno se souhlasem Českého rozhlasu Olomouc)
 
Tři sta let starý hastrman, poslední vodník na Hané, strnule sedí na suché větvi nad svým rybníkem a smutně vzdychá: Brekekeke! Už všeci táhněte dom!!! Dneska zaviráme. – Rozoměle ste? Kópaliště dneska zavirá. Slunko sténě už padá za kopec. – Fuj! Teply je to jak lóh a smrdi to na sto honó. Pré jakési chlór, abe belo všechno podlivá hyenickéch norém. Rekreačni středisko „Opolská zlatá zátoka“… A zatim všechne rebe utekle. E te mřenke z teho už pošle. Každó chvilu se tode někdo kópe, děvčice, tělo jako kment, patlajó na sebe všelijaky kréme, a pak se pečó na slunku, jak te rebe na rožňu. A ze mě si nic nedělajó. Enem šófky. Jednó sem, enem tak ze cviko, na jedno takovó vetahl hrnek, jako že ju do něho chetim, a ona vece, ešle bech ji muhl kafe odělat, a pokud možno ledovy. Ne ne, te jož žádnó došo nemajó.
Tímto povzdechem začíná zbrusu nová rozhlasová adaptace vpravdě klasického díla rodáka z Nákla u Litovle Aloise Zábranského (1858 – 1921) „Břehule čili Poslední hastrman na Hané“. Zábranský je napsal a vydal dva roky před svou smrtí, tedy právě před devadesáti lety.
Na příběhu hamižného sedláka Valehracha, který se rozhodne vysušit obecní rybníky a takto získané pozemky od obce levně odkoupit a obratem ruky je prodat coby stavební parcely, ukazuje proměňující se duši kraje a lidí v něm žijících. Vědomí vyššího řádu a spravedlnosti, která je sice pomalá, ale funguje, představuje v tomto příběhu trojice pohádkových postav: Hastrman, vodní žínka Břehule a jejich potomek, malý Joža. Právě on se nakonec stane v obci starostou a vše vezme do svých rukou… Jenže ani finále není úplně radostné.
 
Autorkou rozhlasové adaptace románu Aloise Zábranského „Břehule čili Poslední hastrman na Hané“, která právě v těchto dnech vzniká v Českém rozhlase Olomouc, je absolventka JAMU Magda Wdowyczynová. Hudbu složil Robert Mahr. Režijně inscenaci nastudoval Michal Bureš. Do hlavní role obsadil Ladislava Lakomého, kterému zdárně sekunduje celá plejáda olomouckých, brněnských a šumperských herců. Premiéru můžete poslouchat 1. ledna 2010 od 13,30 hodin na vlnách Českého rozhlasu Olomouc.
 
(bur)