Audioknihy.net - Dagmar Chytková: Křest audioknihy Vražda Rogera Ackroyda - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Dagmar Chytková: Křest audioknihy Vražda Rogera Ackroyda

datum Ne 13 prosinec 2009, 20:54:43 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Reportáž

 

Dne 2. 12. 2009 se konal v Brně na Skleněné louce křest nové audioknihy Vražda Rogera Ackroyda. Kniha vyšla ve vydavatelství Tympanum a akci pořádal projekt Audioknihy.net spolu s vydavatelstvím.

 

 

Všichni se sešli v 19 hodin. Již při příchodu na každého dýchla atmosféra staré Anglie. Všude bylo útulno, hrála příjemná hudba a každý se přenesl o několik desítek let zpět. Organizátoři, oblečeni ve stejném duchu, vítali přicházející. Ti se usazovali na přichystané židle a čekali, kdy všechno propukne.
Na jevišti se objevili hosté večera. Ladislav Lakomý, herec a pedagog, který celou knihu namluvil. Dále byl přítomný Michal Bureš, režisér knihy. A v neposlední řadě nechyběl spoluorganizátor Karel Černošek za vydavatelství Tympanum.
Úvodní slovo pronesl Lukáš Plch, člen projektu Audioknihy.net. Uvítal celé obecenstvo a také hosty. Poté několik minut hovořil Karel Černošek o vydavatelství Tympanum. Odkryl nám i zajímavosti ze zákulisí, např. jak jej napadlo založit si vydavatelství.
 

Představení audioknihy

Následně byla představena dlouho očekávaná audiokniha. Lukáš Plch vtipně, avšak tajemně uvedl její obsah. Slovo si poté vzal Ladislav Lakomý. Resp. si vzal několik slov přímo z (papírové) knihy a naživo všem předčítal ukázku. Projevil tak, že je opravdový mistr slova. Všichni jej napjatě poslouchali. Ihned, co Ladislav Lakomý dočetl, se mezi oběma hosty a Karlem Černoškem rozpoutala diskuze o tom, jak se kniha natáčela. Publikum se tak dozvědělo, kolik práce a zážitků si každý z natáčení odnáší. Hovořilo se např. o tom, kolik času vezme celé natáčení knihy a kolik pak následné stříhání a úpravy.
Ladislav Lakomý připojil svoje zážitky z předčítání o tom, jak je težké střídat hlasy a vyjádřit správně onu atmosféru doby, ve které se děj knihy odehrává. Celou dobu byl i na svůj požehnaný věk natolik vtipný, že publikum poté směřovalo otázky téměř jen na něj. Pan Lakomý se odpovědí na ně vždy chytil s plnou vervou a téměř se nedal zastavit.
 

Překvapení

A co by to bylo za večer o audioknize, kdyby si všichni neposlechli kousek ukázky přímo z ní. A tak se všichni opět zaposlouchali. Tato ukázka však byla ještě napínavější, neboť zrovna v ní se začínala řešit dlouho „očekávaná“ vražda. Když už byli všichni dostatečně vtaženi do děje, na jevišti se objevili herci amatérské divadelní společnosti Klíče v zámku. V jejich podání si publikum vychutnalo živé výkony za stálého doprovodu zvuku audioknihy.
Vše bylo dokonale nacvičené, neboť audio ztichlo a následnovalo již hraní s mluveným slovem herců. Scénka byla vybrána velmi dobře, neboť se zrovna snažili dostat do místnosti, kde se nacházel mrtvý Roger Ackroyd. Plynule opět navázala ukázka z audioknihy. Věřím, že po tomto výstupu zatoužili všichni zjistit, kdo je vrahem. I když Michal Bureš tvrdil, že to byl zahraník, myslím, že mu to nikdo neuvěřil.
 

Křest

Na podium se vrátili hosté i s organizátory a následoval očekávaný křest. Nesměla chybět audiokniha. Knize všichni popřáli, ať se jí daří a poté jí napojili dávkou červeného vína. Všichni věří, že se audiokniha bude dobře prodávat a že se bude líbit.
Dagmar Chytková