Audioknihy.net - Novinka - Agatha Christie Poslední vůle / Vánoční tragédie - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Novinka - Agatha Christie Poslední vůle / Vánoční tragédie

datum Čt 11 listopad 2010, 12:29:36 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Vychází nová audiokniha od A. Christie od Radioservisu.

Agatha Mary Clarissa Christie Mallowan se narodila 15. září 1890 v Ashfieldu, rodinném domě v přímořském letovisku Torquay jako nejmladší dítě amerického přistěhovalce Fredericka Alvaha Millera a jeho anglické ženy Clarissy Boechmer. V šestnácti letech odjela Agatha studovat do Paříže. Zvažovala hudební kariéru, ale nakonec od ní upustila. V roce 1914 se provdala za důstojníka Archibalda Christieho. Za války Agatha zůstala v Ashfieldu a pracovala jako dobrovolná sestra a lékárnice v místních nemocnicích. Tam získala značné znalosti o jedech, které později využila ve svém díle. Po válce se Archie vrhl do podnikání v Londýně, zatímco Agatha zůstala doma se svou dcerou Rosalind, která se narodila rok po skončení války. V roce 1920 se společnost Bodley Head rozhodla vydat první román A.CH. Záhada na zámku Styles, ve kterém se objevil Hercule Poirot. Závěrečná část knihy, odehrávající se v soudní síni, byla plná nepřesností a autorka ji musela přepsat. Od té doby se vždy, když si nebyla jistá fakty, radila s odborníkem - lékařem, právníkem atd. Pokud však šlo o jedy, tam si vystačila se svými vlastními znalostmi.
 
Patřičné pozornosti se jejímu dílu dostalo až v roce 1926, kdy vyšel román Vražda Rogera Ackroyda. V tentýž rok však smrt matky spolu s manželskou krizí vedly k nervovému zhroucení A.CH., které vyvrcholilo jejím záhadným zmizením v prosinci 1926. Manželé byli v dubnu 1928 rozvedeni.
 
V r. 1930 se rozvedená Agatha vydala hledat dobrodružství, vypravila se Orient-expresem do iráckého města  Ur, kde se její přátelé podíleli na archeologickém výzkumu. Tato cesta znamenala velký zlom v jejím životě, neboť v Uru poznala Maxe Mallowana, o 15 let mladšího archeologa, za kterého se zanedlouho ve skotském Edinburghu provdala.
 
Agatha Christie zemřela ve svém domě ve Wallingfordu 12.1.1976. Její dílo ale žije dál. Od roku 1920 se prodala více než miliarda výtisků jejích knih, které byly přeloženy do více jakyzků než Shakespeare. Jen bible AgathuChristie překonává v počtu jazyků, ve kterých je dostupná.

 
 
POSLEDNÍ VŮLE
1. Výstraha z rádia 14:51
2. Marná vražda 24:37
 
VÁNOČNÍ TRAGÉDIE

3. Hrůzný nález 14:20
4. Klobouk 14:34
 
hrají:
Antonie Hegerlíková, Bořivoj Navrátil, Viola Zinková, Jaroslav Kepka, Otakar Brousek st., Vladimír Fišer, Josef Červinka, Hana Kofránková, Marie Marešová

délka: 68:23

christie

 

Zdroj: Radioservis