Audioknihy.net - Předčítat mohou i filmy - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Předčítat mohou i filmy

datum Po 28 prosinec 2009, 18:33:50 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

...aneb jak se audioknihy (potažmo předčítání) zrcadlí ve filmech, seriálech a hudbě

Knihy na nás mohou zapůsobit. Knihy nás mohou ovlivnit. Knihy nás mohou změnit. Knihy nám mohou pomoci... To platí stejně tak (a možná i o to víc), jedná-li se o knihy reprodukované - reprodukované hlasem někoho dalšího. Možná proto se téma předčítání (či také technicky zaznamenaného předčítání - tedy audioknih) docela často objevuje také ve filmu, seriálech či textech písniček. Znáte nějaké? Pro inspiraci vám nabízím 3 filmy, 2 seriály a 1 písničku.

 

3 filmy

Společnost mrtvých básníků (Dead Poets Society)

Ústředním dějovým motivem tohoto filmu z roku 1989 je příchod nového (mladého) učitele na pravidly a konvencemi zkostnatělou chlapeckou akademii ve Vermontu. Tento učitel aplikuje na zdejší žáky tak trochu netradiční učební metody. To se samozřejmě nelíbí poněkud upjatému vedení. Chlapcům to však naopak otevírá nové obzory - začínají sami přemýšlet, mít vlastní názory, touhy a nápady. Užší partička kluků dokonce vytvoří vlastní společenství - Společnost mrtvých básníků. Scházejí se v jeskyni nedaleko školy a tam si společně předčítají poezii - a časem dokonce začínají tvořit verše vlastní.
Jednou z hlavních myšlenek tohoto filmu (alespoň pro mě) je, že pokud literaturu opravdu pustíme do svého srdíčka, začneme ji prožívat a hlavně SDÍLET, může to značně ovlivnit naše životy a posunout nás to někam dál...
 

 

Slepý (Blind)

 Rubin je slepý... A taky tak trochu nezvladatelný. Právě proto mu jeho matka pořídí něco jako vychovatelku - ženu, která mu má předčítat. Stane se jí asi třiceti až čtyřicetiletá albínka Marie. Možná díky její svéhlavosti a trpělivosti a možná právě díky knihám a předčítání se jí podaří získat si Rubinovu pozornost a postupně i lásku.
Asi se to může zdát trochu jako červená knihovna, dle mého je to však výjimečný psychologický film, který rozhodně dokáže v člověku probudit spoustu emocí. Obvzlášt intenzivně na mě působily scény, kdy Marie, se svými bílými vlasy a světloučkou pletí, předčítá Rubenovi sněhovou královnu...

 

Předčítač (The Reader)

Příběh, odehrávající se v poválečném Německu, vypráví o milostném poměru šestnáctiletého chlapce Michaela s asi jednou tak starou ženou, Hannou. Ve svém vášnivém vztahu oba rozvíjí ještě další vášeň - četbu. Michael každodenně předčítá různé knížky a Hannah ho s velkým zaujetím poslouchá. Prožijí spolu takto celé léto... Pak však Hanna znenadání mizí. Michael se s ní setkává znovu až za 8 let. Je totiž studentem práv a účastní se soudního procesu s dozorkyněmi z Osvětimi. Zjišťuje, že Hanna je jednou z nich. Za svoje provinění je odsouzena a poslána do vězení na doživotí. Když se Michael dostane do krizového životního momentu, setkává se opět s knihami, které jako mladý předčítal Hannah. Rozhodne se je všechny postupně namluvit na magnetofon a posílat je Hannah do věznice...
Tento citlivý příběh je v podstatě takovou renomovanou reklamou na audioknihy... :-)

 

 

2 seriály

Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother)

How I Met Your Mother je v současné době velmi oblíbený seriál o New Yorkské partičce kamarádů. Tedovi, který stále hledá "tu pravou" (což se mu jednou evidentně povede, jelikož v roce 2030 bude mít dvě děti, kterým právě onen příběh "jak jsem poznal vaši matku" vypráví), Barnym, který dokáže sbalit jakoukoliv fiflenu, na kterou si ukáže - a zná na to nespočet tríčků, nerozlučném páru - Marschalovi a Lily a Robin, Kanaďankou, která se právě přistěhovala do New Yorku.
V pátem díle 5.série - s názvem "Duel Citizenschip" - Ted a Marchal vyrážejí na výlet do Chicaga. Mají v plánu "řádit jako za starých časů", jenomže tentokrát se k nim přidává také Marchalova žena Lily - a právě ona je donutí si při jízdě autem pustit cédéčko s názvem Goodbye, Sparkey - neboli "audioknihu o chlapci a jeho psovi".
"Když jsem poprvé uviděl Sparkyho, připoměl mi můj oblíbený hřeben. Chybělo mu spoustu zubů, ale stejně jsem ho měl rád. Matka byla pokaždé zlostí bez sebe, když si šel ulevit k jejímu překrásnému rododentronu... Sparkey rád běhal za míčem a bylo mu jedno za jakým. Tenisový míč, baseballový míč, florbalový míč, golfový míč, basketballový míč, plážový míč, žvýkačky ve tvaru míče, grapefruit, což sice není míč, ale je kulatý jako míč, fotbalový míč, který sice není kulatý, ale technicky vzato to míč je, míč z indické pryže, lacrossový míč, volejbalový míč."... (Prostě "strašná pruda"). Jenže když se pak Lily konečně zbaví a Ted navrhne: "Nepustíme si Van Haleny jako za starých časů?", nedá mu to a dodá: "Nebo si ještě poslechneme Sparkyho?" ... hádejte, co vyhrálo! :-)

 

Cesta vzhůru (Higher Ground)

Cesta vzhůru je seriál situovaný do nápravného tábora "Horizont" - nebo spíše výchovné střední školy pro mládež s nejrůznějšími problémy. Setkáváme se zde s takovými nesnázemi jako je sexuální zneužívání, drogy, alkoholismus, bulimie, různá traumata nebo také dyslexie, kterou, jak se dozvídáme ve 4.dílu s názvem "Přímá cesta", trpí Auggie. Jeho učitel však vypozoruje jeho problém a taky mu na něj poradí skvělou pomůcku - knížky na walkmenu. Jojo, audioknihy mohou občas i pomáhat...

 

 

1 písnička

... tady za sebe nechám mluvit text písničky...

Mimochodem víte, že se v balírnách doutníků na Kubě opravdu předčítalo?

Otázka pro vás:

Znáte nějaký seriál, film, písničku, ... ve které jsou audioknihy/předčítání zmíněné? Proč si myslíte, že to může někoho inspirovat, povzbudit, těšit? Také se vám líbí, když vám někdo čte?