Audioknihy.net - Linda Ronstadtová a vykúpenie z väznice Shawshank - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Linda Ronstadtová a vykúpenie z väznice Shawshank

datum Pá 26 listopad 2010, 11:02:48 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Recenze
Ten príbeh poznajú milióny divákov po celom svete. Andy Dufresne bol obvinený z dvojnásobnej vraždy svojej manželky a jej milenca, ktorú nespáchal, lenže všetky dôkazy svedčili proti nemu. Doživotný trest si odpykáva vo väznici Shawshank, a po dvadsiatich siedmych rokoch sa mu podarí prekopať na slobodu pomocou geologického kladivka a plagátu Rity Hayworthovej, ktorý zakrýva dieru v stene.

 
 
 
Táto recenzia však nebude o slávnom filme, ale o jeho literárnej predlohe a ešte viac o českej audioknihe, ktorá vyšla vo vydavateľstve Tympanum. 
 
Odhadujem, že 9 z 10 Slovákov aj Čechov videlo film Vykúpenie z väznice Shawshank. Nakrútili ho v roku 1994, získal 7 nominácií na Oscara, i keď žiadnu nepremenil. Zaznamenal ešte dlhý zoznam nominácií a víťazstiev v menších cenách, väčšinu trofejí si odniesol Frank Darabont za scenár a réžiu, jedna sa ušla aj autorovi predlohy, no máloktorý divák si spája tento výnimočný film s najslávnejším hororovým spisovateľom na svete, Stephenom Kingom. 
Vykúpenie z väznice Shawshank dnes vedie rebríček najlepších filmov všetkých čias na svetovej i česko-slovenskej filmovej databáze...
 
Napriek tomu, že pôvodná novela s názvom Rita Hayworthová a vykúpenie z väznice Shawshank vznikla pred dvadsiatimi siedmimi rokmi, film má už šestnásť, žiadny zub času sa na nich nepodpísal. Tento príbeh bude mať rovnakú silu, či ho vnímate z hľadiska éry, kedy sa odohráva, z roku, kedy ho sfilmovali alebo dnes. Pretože legendy o nespravodlivosti, pomste a konečnom víťazstve spravodlivého sú nesmrteľné. 
A vôbec nezáleží na tom, že v porovnaní s literárnou predlohou sa kvôli rasovej korektnosti zmenil Ír na černocha, že knihovník Brooks sa neobesil alebo že Tommy Williams nezomrel, iba ho preložili. Aj v detailoch vyvrcholenia sú drobné odlišnosti. Film musel ísť viac na city, na efekt. 
No aj keď v ňom nájdete skoro všetko tak ako od Stephena Kinga, a bola som šokovaná nádhernou atmosférou audioknihy, ktorá mi film silne pripomínala, (dokonca som si Reda stále predstavovala s tvárou Morgana Freemana, i keď mal v originále bledú pleť a ryšavé vlasy) stále platí jedno pravidlo - predloha je predloha. 
 
Teraz vyšla v českom vydavateľstve audiokníh Tympanum na štyroch CD a ich počúvanie zaberie štyri a pol hodiny. Nádherné štyri hodiny a pol!
V prednese Oldřicha Kaisera, dokreslený príjemne nostalgickým harmonikovým blues je Shawshank naozaj unikátnym "audio-čitateľským" zážitkom. Rozprávanie plynie presne v štýle najlepšieho Kinga - hladúčko a zároveň napínavo, melancholicky a bez zbytočných slov. 
Môžete si vypočuť ukážku a posúdiť ako na vás zapôsobí.
Ja môžem túto audioknihu len vrelo odporúčať.
 
V papierovej podobe vyšla novela v zbierke Čtyři roční doby v roku 2003 (orig. Different Seasons, 1982). Obsahuje 4 nehororové poviedky majstra hororu, podľa troch už vznikli filmy, prekvapivo aj vydarené. 
 
A prečo Linda Ronstadtová v názve? Nuž, s tou Ritou Hayworthovou na plagáte to nie je také jednoduché ako vo filme. To je tiež jeden z dôkazov, prečo sa aj pri vynikajúcom filme oplatí obzrieť po pôvodnom diele, z ktorého vzišiel:
"Rita Hayworthová visela v Andyho cele do pětapadesátýho, pokud si dobře vzpomínám. Pak ji vystřídala Marilyn Monroeová – byla to ta fotka ze Slaměného vdovce, kde stojí na mřížce v metru a teplej vzduch jí zdvihá sukni. Marilyn vydržela do šedesátýho, a když ji Andy vyměnil za Jayne Mansfieldovou, měla už značně potrhaný rohy. Jayne, to byly, promiňte mi ten výraz, jen kozy. Asi po roce ji nahradila jedna anglická herečka – tuším Hazel Courtová, ale nejsem si jistej. V šestašedesátým šla dolů a Andyho celu na rekordních šest let obsadila Raquel Welchová. Jako poslední tam visela hezká country-rocková zpěvačka Linda Ronstadtová."
 
Záverečné zamyslenie: nie vždy sa podarí sfilmovať literárnu predlohu podobne dobre, ako je napísaná kniha. Určitý pokles kvality - či skôr výpovednej hodnoty - je pochopiteľný vzhľadom na špecifiká dvoch rozdielnych médií. Ale dosť často to s filmovými adaptáciami dopadá smutne - a Stephen King s tým má dosť osobných skúseností. Verím, že s Darabontovým Vykúpením bol spokojný. Vďaka jeho sláve zároveň ukázal svetu, ktorý ho vníma iba ako majstra "pokleslého" žánru hororu, že vie písať.
Lebo za prvé - on to naozaj vie. A za druhé - písanie nie je o žánroch a nikdy nebolo.
Píšu sa príbehy.
A ten o Rite Hayworthovej a vykúpení z väznice Shawshank patrí medzi špičku.
 
Príjemné počúvanie prajem.
 
Stephen King: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, číta Oldřich Kaiser (audio CD, Tympanum, 2010)
 
Textová ukážka je z knihy Stephen King: Čtyři roční doby 
 
autorka: ANETA ČIŽMÁRIKOVÁ
 
Více se dozvíte na této stránce