Audioknihy.net - Cirkus Humberto jako audiokniha - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Cirkus Humberto jako audiokniha

datum Čt 9 prosinec 2010, 12:03:48 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Byť byl napsán již v roce 1930, vyšel román Eduarda Basse (1888 - 1946) Cirkus Humberto až v letech okupace. Většina čtenářů jej chápala jako morální povzbuzení v těžké době války, vždyť příběh několika generací cirkusových umělců ukazoval nezdolnost a pracovitost českých umělců, akrobatů i "tenťáků".

... Bass zde popisuje nejslavnější období kočovných cirkusů i jejich pád na začátku dvacátého století. Příběh cirkusu začínáme sledovat s příchodem zedníka Antonína Karase, jehož nouze o práci přivede k cirkusu. Vezme s sebou synka Vašíka, který v historii slavného cirkusu Humberto sehraje podstatnou roli. Naše četba však končí již opulentní oslavou podpisu smlouvy ředitelů Kranze a Berwitze a krátkým návratem Antona Karase se synem Vaškem do rodné vsi.
 
V roce 1957 mohl Bassův román sehrát podobnou úlohu znovu: jako rozhlasová četba na pokračování zpříjemňoval posluchačům podvečery v nelehké době komunismu. Rozhlasová četba jako žánr tehdy kralovala: rozhlasová hra byla stále ještě v zajetí socialistického realizmu a jen těžce se z něj vymaňovala.
 
Z Bassovy tvorby nejvíce vyniká Högerova živelně rozpustilá četba Klabzubovy jedenáctky - a konečně Pellarova interpretace Cirkusu Humberto (1957) v režii průkopníka rozhlasové režie Přemysla Pražského.

 

Rudolf Pellar (1923 - 2010) nikdy nezazářil na filmovém plátně ani na televizní obrazovce, jeho doménou se stalo pole hudební a rozhlasové. Byl vynikajícícm překladatelem, šansoniérem, v padesátých letech se často uplatnil jako vypravěč i zpěvák v operetách, velmi často a rádi jej obsazovali jako herce i režiséři rozhlasových her (naposledy Hana Kofránková ve hře Ďáblovo kopyto - 2010, v níž ztvárnil vikáře Roundhaye). Jeho četba Cirkusu Humberto je v tom nejlepším slova smyslu staromódní; vypravuje s chutí i rozmyslem, jednotlivé postavy hlasově velmi přesně charakterizuje - snadno rozpoznáme živelného Kerholce, rozvážného Malinu, burácivého Gambiera nebo prášilovského "seržanta" Vosátku. Naše CD je tak poctou nejen skvělému románu Eduarda Basse, ale také vzpomínkou na uzavřivší se hereckou kariéru Rudolfa Pellara.

Autorem textu je Přemysl Hnilička.
 
Celkový čas: 5 hodin 41 minut

 

cirkus humberto

 

Kde audioknihu koupit a více informací