Audioknihy.net - Agathina Poslední vůle a Vánoční tragédie - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Agathina Poslední vůle a Vánoční tragédie

datum Čt 9 prosinec 2010, 14:33:00 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Recenze

Vydavatelství Radioservis s pomocí Českého rozhlasu vydalo v listopadu 2010 audioknihu s poutavou detektivní tématikou. Jedná se o dvě povídky z pera slavné spisovatelky detektivních příběhů - Agathy Christie. Na této audioknize budeme svědky dvou vražd, k jejichž vyšetření bychom jistě potřebovali více než hodinu času, do které se vejdou hned oba dva příběhy - Poslední vůle a Vánoční tragédie

 

Poslední vůle

Název povídky správně naznačuje, o čem se v následujících čtyřiceti minutách bude jednat. Původní knižní název knihy zní Rádio. To nám tedy napovídá, že jednu z hlavních úloh sehraje v případu vraždy i tato technologie, kterou lidé využívají zejména k uvolnění a relaxaci.

Poslední vůle vypráví příběh Mary Harterové, zámožné vdovy, která je sice v pokročilém věku a trpí problémy se srdcem, přesto jí její lékař nemusí ordinovat více než jen pár léků a klidný životní styl. O Mary se poslední rok stará její vzdálený příbuzný Charles. Je k ní pozorný, vychází jí vstříc, má ji rád..co více si Mary ve svém stáří může přát než vnímavého, ochotného, mladého přítele. Přepíše tedy svou poslední vůli, aby Charlese stanovila hlavním dědicem.

Radiopřijímač, o kterém již byla řeč, obdrží Mary od Charlese jako dar, aby se zabavila ve chvílích, kdy se jí Chalres nevěnuje. Paní Harterová nové technologii lehce podlehne a zasněně v ní poslouchá vídeňské valčíky, Johna McCormacka, Wagnera…... a u všeho vzpomíná na svého zesnulého muže, se kterým cestovali po světě a navštěvovali koncerty nejrůznější hudby. Jaký šok tedy musí pro Mary být, když se jednoho dne v rádiu ozve hlas, který nepatří žádnému umělci.

Poslední vůle je sice krátký příběh, zato dokáže posluchače naplno vtáhnout do děje a jen tak ho nenechá nahrávku přerušit. Víte, že někdo musí zemřít, ale kdo a jak?! Čekáte na to a tipujete. A tipy měníte. A třeba už Vám to je jasné, ale co když...

Ve chvíli, kdy rádio přestává být pouze rádiem, mi naskočil mráz po zádech a husí kůže po těle. Je zde bravurně navozená atmosféra. Nejdříve cítíte pohodu, poté obavy, strach, lásku, ale i nenávist. Celý příběh navíc zajímavě dokresluje různorodá hudba linoucí se z darovaného radiopřijímače.
Prozradit závěr je prohřešek neodpustitelný, řeknu Vám alespoň to, že konec povídky je opravdu skvostní a také Vám řeknu, že jsem se u něj i zasmála!

 Agatha Christie - Poslední vůle a Vánoční tragédie

Vánoční tragédie

Sir Henry pobídl jednu ze členek společnosti: „No tak, slečno Marplová, je řada na Vás, vyprávějte!“ Slečna Marplová se tedy nenechala dlouze pobízet a začala vypravovat.
Vyprávěla o svém nedávném pobytu v lázních a o manželském páru, který tam potkala. A také se hned na začátek zmínila o tom, jak jí bylo okamžitě jasné, že se mezi manželi Jackem a Gladys Sandersovými odehraje tragédie a viníkem nebude nikdo jiný než Jack.

Lázeňskou pohodu zanedlouho opravdu naruší vražda. A opravdu zemře právě Gladys! Jenomže vyšetřit, kdo se stal vrahem, není tak snadné, jak se paní Marplová domnívala. Vyšetřovací cesty k nikomu nevedou a Jack má jasná alibi. Že by se tedy odbornice na detektivní umění tentokrát spletla?

Vánoční tragédie je zajímavá tím, že je Vám již na začátku řečeno, kdo zemře a kdo bude (podle paní Marplové ze 100 %) vraždit. Během příběhu tedy čekáte, kdy se stane ta ohavná vražda, a přemýšlíte, jak chudinka Gladys zahyne. Poté už si jen můžete hrát s myšlenkou, zda je Jack opravdu tím necitlivým vrahem.Audiokniha je určena nejen těm, kteří mají rádi kvalitní detektivky. Příběhy jsou psané jakousi komplikovanou jednoduchostí, vše se Vám zdá jasné, ale přeci máte své pochyby. Navíc je Agatha Christie nejen mistryní detektivního žánru, ale také psaného slova. Píše poutavě a napínavě a do hlavních rolí staví vždy laskavé a milé osoby, kterým nemůžete přát nikdy nic zlého.
Poslechněte si tedy oba příběhy v nějakém z dlouhých zimních večerů a staňte se na alespoň na okamžik kriminálními vyšetřovateli.

Audiokniha je i v našem rozcestníku.

 

 Pavla Macháčková