Audioknihy.net - Ladislav Pecháček a jeho 70. narozeniny - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Ladislav Pecháček a jeho 70. narozeniny

datum So 18 prosinec 2010, 20:20:56 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Český spisovatel, scénárista a humorista Ladislav Pecháček oslavil na svatého Mikuláše sedmdesáté narozeniny. Proslavil se zejména jako autor předloh k populární pětidílné sérii o "básnících", kterou za jeho přispění natočil režisér Dušan Klein.

Při sepisování příběhů o tom, jak svět přichází o básníky, jak oni přicházejí o iluze či jak jim chutná život, čerpal Ladislav Pecháček inspiraci převážně ze svých vlastních zážitků. Na střední škole stejně jako filmový Štěpán pořádal s kamarádem Kendym ochotnické představení, později pak skutečně vystudoval medicínu (na lékařské fakultě v Hradci Králové) a působil mimo jiné na několika místech jako praktický lékař.

Ladislav Pecháček, který po sametové revoluci doplnil úspěšnou sérii ještě o pokračování Konec básníků v Čechách a Jak básníci neztrácejí naději, je však autorem i dalších předloh k úspěšným Kleinovým snímkům. Napsal tragikomický příběh z prostředí protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí, v jehož filmové verzi zazářili Milan Kňažko či Vladimír Menšík, i satiru Vážení přátelé, ano. Ve své zatím poslední knize Spolek osamělých srdcí píše pak se svým nezaměnitelným humorem o stárnoucím scénáristovi a jeho vztahu k mladé naivní dívce.

 

Jak svět přichází o básníky

 

Letos se po mnoha letech se ke svým filmovým postavám opět vrátili herci Pavel Kříž a David Matásek. V nahrávacím studiu načetli příběhy Štěpána a Kendyho ve svém neopakovatelném podání, které všem posluchačům připomene atmosféru slavné filmové komedie. V roli "Borůvky" se na nahrávce představuje držitelka Českého lva Jana Plodková. Nejen těm, kteří mají rádi filmy o "básnících", je určena tato vtipná a úsměvná audiokniha na 2CD.
Básníky najdete v našem rozcestníku.

Článek je převzat ze stránek vydavatelství Popron Music.