Audioknihy.net - Karel Jaromír Erben by byl letos o 140 let starší - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Karel Jaromír Erben by byl letos o 140 let starší

datum Út 21 prosinec 2010, 23:53:50 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Před 140 lety, 21. listopadu 1870, zemřel český básník, archivář a folklorista Karel Jaromír Erben. Měl za sebou bohatý a plodný profesní život…

Od mládí projevoval hudební talent a jeho matka si přála, aby se stal učitelem, on se ale rozhodl pro studium práv. U soudu ale působil jen krátce. Záhy se seznámil s Františkem Palackým a od roku 1843 byl placen českými stavy za sbírání materiálů k zemské historii.

Cestoval po Čechách, shromažďoval cenné listiny, ale i lidovou tvorbu. Podílel se na sestavení Riegrova Slovníku naučného, do kterého přispěl řadou hesel, překládal právní normy a vytvářel i české vědecké názvosloví.

 

Audiokniha Kytice

 

Od roku 1851 působil Erben jako archivář města Prahy. Po dlouhých letech písemnosti české metropole konečně utřídil a pořídil například i první soupis pražských ulic a náměstí. Rodáka z podkrkonošského Miletína si však většina Čechů pamatuje hlavně ze školních čítanek. Leckdo umí zarecitovat verše z jeho slavné "hororové" básnické sbírky Kytice, která před několika lety poskytla námět i k úspěšnému filmovému zpracování. Erbenovy balady si můžete poslechnout také na 2 CD Kytice v podání Jaroslavy Adamové. Audioknihu vydalo vydavatelství AudioStory. Dětem se stále předčítají i často strašidelné Erbenovy pohádky.

 

Audioknihu Kytice naleznete i v našem rozcestníku.

Článek je převzat ze stránek vydavatelství Popron Music.