Audioknihy.net - Narozeninové výročí Ivanky Deváté - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Narozeninové výročí Ivanky Deváté

datum Út 11 leden 2011, 01:54:16 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Ivanka Devátá oslavila 27. listopadu 75. narozeniny. Má za sebou hned dvě úspěšné kariéry. Prosadila se jako divadelní a televizní herečka a ještě úspěšnější je však jako spisovatelka.

Působila mnoho let v pražském Realistickém divadle, kde ztvárnila celou řadu charakterních postav. Objevovala se i v televizi, mimo jiné v seriálech Hříšní lidé města pražského, Nemocnice na kraji města či 30 případů majora Zemana. Známá je i jako Božena Wagnerová z Velmi křehkých vztahů.

Má za sebou mnoho zajímavých rolí také v rozhlase i dabingu. V poslední době propůjčila svůj hlas například slavné detektivce slečně Marplové. Její vypravěčský talent a kouzlo osobnosti si můžete poslechnout na CD Co číhá za humny. Audiokniha podle stejnojmenné knihy líčí komické situace a rozmanitá úskalí, s nimiž se setkala na prázdninových cestách se svými muži.

Ivanka Devátá a audiokniha Co číhá za humny

 

K literatuře měla dcera skladatele a dirigenta Antonína Devátého vztah odmalička, naplno věnovat se jí však začala až poté, co načas odešla do hereckého důchodu. Čtenáře zaujala zejména svými povídkovými knihami plnými vtipných postřehů z každodenního života, které nezapřou inspiraci dílem americké humoristky Betty MacDonaldové. Fejetony a povídky, často inspirované rodinou či prací Ivanky Deváté, mají své pevné místo i v českém rozhlase a tisku.

Ivanka Devátá byla za svůj život třikrát vdaná, dvakrát s hercem Josefem Vinklářem a předtím s jeho kolegou Milošem Hlavicou. Má dva syny, mladšího Adama Vinkláře a staršího Marka Hlavicu, který pracuje jako specialista komunikace a vztahů s veřejností a zpívá ve skupině Žáha.

 

V našem rozcestníku naleznete Ivanku Devátou na audioknize Co číhá za humny.
Článek je převzat ze stránek vydavatelství Popron Music.