Audioknihy.net - Hrdý Budžes & Oněgin byl Rusák - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Hrdý Budžes & Oněgin byl Rusák

datum Čt 27 leden 2011, 12:47:28 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Praha - V kompletu čtyř CD vycházejí jako audiokniha oblíbené bestsellery spisovatelky Ireny Douskové Hrdý Budžes a jeho volné pokračování Oněgin byl Rusák. ČTK o tom informoval Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon. Oba příběhy vypravuje herečka Barbora Hrzánová.

Kniha Hrdý Budžes vyvolala zájem u čtenářů již po svém prvním vydání v roce 1998, pohledem naivní dětské hrdinky Helenky vypráví o období "husákovské" normalizace. Dílo autorka posléze úspěšně zdramatizovala v příbramském Divadle Antonína Dvořáka. V hlavní roli se představila právě Hrzánová, která za ni v roce 2004 získala divadelní Cenu Thálie.

"Zvuková podoba vychází z knižní předlohy, ale zároveň využívá osvědčených postupů divadelního zpracování," uvedl Drvota. V postavě žákyně druhé třídy základní školy v Ničíně Heleny Součkové se podle něj ideálně sešly autorka i interpretka, postava je neobyčejně reálná s autobiografickými rysy obou tvůrkyň.

Kniha Oněgin byl Rusák se stala předlohou inscenace v pražském Divadle v Dlouhé, které ji v premiéře uvedlo v roce 2008. Zachycuje hlavní hrdinku Helenu již jako studentku posledního ročníku gymnázia. Promítají se v ní nejen autobiografické vzpomínky autorky na absurdity komunistického režimu.

Zdroj: ČTK
 

 

Přečtěte si další články o audioknize:

Hrdý Budžes se směje husákovské normalizaci také jako audiokniha

Soutěž o audioknihu na stránkách Trendy zdraví

Příbram Hrdý Budžes slavil úspěchy v příbramském divadle. Nyní vychází jako audiokniha