Audioknihy.net - František Nepil ústy Josefa Somra - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


František Nepil ústy Josefa Somra

datum St 2 únor 2011, 23:10:19 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Máte rádi přátelský, sympatický, upřímný a člověku blízký slohový styl Františka Nepila? Pak si honem přečtěte následující novinku, která informuje o čerstvě vydané audioknize složené z dosud nezveřejněných fejetonů a novinových sloupků.

Josef Somr namluvil na 2 CD osvěžující literární skvosty Františka Nepila, audiokniha se jmenuje Proč jsem nechodil na Alexandrovce. Při poslechu zavede známý herec posluchače do doby, kdy fejetony tohoto výtečného spisovatele vznikaly a přiblíží osobnosti, na které se již i pozapomnělo.  CD seznamuje čtenáře s dosud knižně nezveřejněnými fejetony a sloupky, které František Nepil psal pro různé časopisy, noviny, pro rozhlas, a to v letech 1946 až 1993. K fejetonům měl blízko od svých literárních začátků.

Josef Somr s knihou Františka Nepila

„Osobně jsme se s Františkem Nepilem neznali. Ale potkával jsem ho cestou po Vinohradech nebo u rozhlasu. Nikdy jsme spolu ale neměli možnost si popovídat. František Nepil mne neznal, ale já jsem znal jeho, alespoň z fotografií,“ prozradil Josef Somr. „Vždycky jsem rád poslouchal jeho fejetony. Je to radost namlouvat jeho text na audioknihu. František Nepil je jeden z nejlepších esejistů a fejetonistů u nás. Hlavně tím, že jsou jeho příběhy lidské, nic není vymyšleného. Jsou to takové normální příběhy, dalo by se říct přímo ze života,“ dodává známý herec.

Režisér zvukové nahrávky Robert Tamchyna doplňuje: „Je těžké přiblížit fejetony Františka Nepila posluchačům tak, jak to kdysi dokázal svým charakteristickým hlasem on sám. Josef Somr se o to pokouší už podruhé a znovu si v Nepilově vyprávění našel stopy a doteky vlastního života. A snad právě proto se stal citlivým a věrným interpretem původně ryze autorských textů, které František Nepil psal ať už jako začínající novinář nebo zkušený spisovatel. I když se pánové František Nepil a Josef Somr osobně neznali, ve studiu při natáčení je spojil podobně lehce nostalgický pohled na život, dnes tolik vzácná pozornost věnovaná maličkostem kolem nás nebo úvahy o smyslu pro humor a další příběhy. "Občas se mi zdálo, jako by to František Nepil psal Josefu Somrovi „na tělo“. Nebo že by Josef Somr mluvil Františkovi z duše?“ uzavírá Robert Tamchyna.

Proč jsem nechodil na Alexandrovce

František Nepil psal pro dospělé i pro děti a mládež. Jeho doménou jsou fejetony, povídky a sloupky, které uspořádal do několika knižních souborů, z nichž většina vyšla v mnoha vydáních. Je však také autorem několika divadelních her a libretistou opery. Pro děti napsal čtrnáct pohádkových knih. Spolupracoval s Divadlem Spejbla a Hurvínka, pro nějž vytvořil několik set scének a dvě divadelní hry. Svá díla nezaměnitelným způsobem interpretoval v rozhlase. K nejoblíbenějším relacím patřil pořad Dobré jitro, který několik let dokonce celý moderoval. Jeho pozdrav „Dobré a ještě lepší jitro“ znají posluchači do dneška.

Přiznám se, že můj optimismu je zčásti opravdu záměrný. Asi jsem optimista, když vidím něco hezkého právě v tom, co druhým jde na nervy. Jsem navíc přesvědčen, že jak literatura, noviny, rozhlas, tak i televize jsou přeplněné tísnivými problémy. Nemluvím jen o válce, ale vůbec o tom všem, co člověka skličuje, co je pro něj trpké. Proto si myslím, že by někdo měl psát také o hezčích stránkách života, nebo chceme-li světa, aby se úplně neztratil v tom černém. A tak to dělám já.“ František Nepil.

 

Audiokniha Proč jsem nechodil na Alexandrovce vyšla 3. ledna 2011 v koprodukci vydavatelství Popron Music a nakladatelství XYZ.

 

Prohlédnout si novinku můžete i v našem rozcestníku.