Audioknihy.net - Radioservis vydal novou audioknihu - Egypťan Sinuhet - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Radioservis vydal novou audioknihu - Egypťan Sinuhet

datum Čt 24 únor 2011, 09:57:17 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Doba je hektická – to už je takové otřepané klišé. Většinou jím omlouváme, že nemáme na nic čas: na přátele, na výlety, na děti, na odpočinek... anebo na knihu. A skutečně, spousta vynikajících knih stojí v našich knihovnách netknuta jen proto, že nás odrazuje jejich rozsah. Říkáme jim „bichle“ a obcházíme je obloukem. Snad se to dá i pochopit, kolem nás je mnohem více vjemů než před lety, ale je opravdu nutné ochudit se o zážitky, které mohou ovlivnit náš život, naše vnímání světa? Kniha Mika Waltariho

Egypťan Sinuhet patří mezi takové knihy. Je rozsáhlá a dovede změnit pohled na svět. Waltari ji dopsal a dal k vydání v roce 1945 a ačkoli popisovala život egyptského lékaře doby největších faraonů, vypovídala o válečných traumatech jeho současníků. Sinuhet se bez většího přičinění dostává k nejvyšším vládcům své doby a ovlivňuje osudy celého státu, aniž může ovlivnit život svůj a svých nejbližších. Jeho život není šťastný, protože okamžiky štěstí si neuvědomuje dříve, než zasáhne temný osud. Autor „patnácti knih ze života lékaře“ Mika Waltari (1908–1979) také neměl jednoduchý život. Zřejmou inspirací pro Sinuhetovy osudy mu byly vlastní zážitky: jako malý chlapec zažil finskou občanskou válku, během druhé světové války pracoval pro finskou rozvědku a napsal dvě protisovětské knihy (Pravda o Estonsku, Lotyšsku, Litvě; Ve stínu sovětské špionáže). Mezi oběma válečnými konflikty stačil vystudovat, etablovat se jako spisovatel, oženit se a se svou ženou Marjattou Luukkonenovou, zplodit dceru Satu (i ona se později stala spisovatelkou). Mírová léta však prožíval v depresích, trpěl nespavostí, několikrát byl dokonce hospitalizován. Prvním úspěšným románem byl Cizinec přichází (1937), napsal i několik detektivních románů (např. Kdo zavraždil paní Skrofovou?, 1939), divadelních her (Achnaton, 1938), několik prací vzniklo i pro finský rozhlas. Po úspěchu Egypťana Sinuheta psal v poválečných letech další historické romány: Krvavou lázeň (1948), Temného anděla (1951, vydáno 1980), Pád Cařihradu (1952) a Tajemného Etruska (1955). Jeho díla byla přijímána rozporuplně: některá se věnovala náboženským tématům, jiná byla odmítána pro obscénnost. Waltari zemřel v srpnu 1979.

Ani Josef Schwarz-Červinka (1915–2003), který v roce 1983 v režii Petra Adlera načetl Egypťana Sinuheta pro Československý rozhlas, by si nemohl stěžovat na nudný život. Po předválečných, téměř idylických, letech unikl s přítelem Pavlem Tigridem náhodně a o vlásek (s příslovečnou dávkou zdravé drzosti) před nacistickou vraždící mašinerií; jako žid by neměl téměř žádnou šanci přežít. V Anglii pak navázal na rozhlasovou zkušenost z prvorepublikového Radiojournalu a společně s Otou Ornestem pracoval jako hlasatel pro československou sekci BBC. Zprvu nepříliš dobrou angličtinu si tu za šest válečných let zlepšil natolik, že po poválečném pobytu v plicním sanatoriu v Davosu se mohl v Československu věnovat překladu (mezi jeho oblíbené autory patřili William Faulkner, Edgar Allan Poe či William Saroyan). Věren však zůstal i rozhlasu – jako překladatel, úpravce textů, režisér i interpret. Ztišená a osobními zkušenostmi procítěná četba Waltariho Egypťana Sinuheta je jednou z jeho nejzajímavějších a posluchači nejvzpomínanějších interpretací. Snad potěší i v remasterované podobě na našem CD.


Četba z jednoho z nejvýznamnějších světových románů 20. století. Mika Waltari (1908-1979) dopsal a dal k vydání román Egypťan Sinuhet v roce 1945 a ačkoli popisoval život egyptského lékaře doby největších faraonů, vypovídal především o válečných traumatech jeho současníků. Sinuhet se bez většího přičinění dostává k nejvyšším vládců své doby a ovlivňuje osudy celého státu, aniž může ovlivnit život svůj a svých nejbližších. jeho život není šťastný, protože okamžiky štěstí si neuvědomuje dříve, než zasáhne temný osud.

Průvodní slovo: Přemysl Hnilička1 Část první 29:35       

2 Část druhá 27:49        

3 Část třetí 28:46        

4 Část čtvrtá 28:35        

5 Část pátá 28:11        

6 Část šestá 29:13 

7 Část sedmá 28:53

8 Část osmá 28:34

9 Část devátá 29:16

10 Část desátá 28:04

11 Část jedenáctá 29:01

12 Část dvanáctá 27:21


Celkový čas 5 hodin 43 minut

 

Egypťan sinuhet

 

Více informací: Radioservis