Audioknihy.net - Jak Ota Pavel chytal ryby - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Jak Ota Pavel chytal ryby

datum So 2 duben 2011, 11:37:52 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

V jakémkoli kvízu by se mohla objevit otázka: „Jaká osobnost je spjatá s řekou Berounkou?“ Nepochybuji o tom, že by všichni znali odpověď. Všichni totiž znají dílo tak velikého spisovatele, jakým je Ota Pavel.

Ota Pavel (* 2. července 1930) svou spisovatelskou inspiraci čerpá ze dvou stěžejních témat – z přírody a ze sportu. Vyrůstal v malebném prostředí, které dokáže člověka snadno učarovat a ví, jak mu nabídnout nespočet možných krás a zázraků. Miloval přírodu a vše obsažené v ní, proto pro něj bylo tak snadné, přenést tuto bohatou rozmanitost na papír, a pomoci tak čtenáři utvořit si jasnou představu o místě, jež popisuje.

Další jeho vášní byl již zmiňovaný sport. Už od dětství velice rád sportoval, poté učil sportovat děti coby hokejový trenér, a nakonec se díky svému příteli, Arnoštu Lustigovi, dostal na pozici sportovního redaktora Československého rozhlasu. Odtud měl blízko k bezprostřednímu sledování nejrůznějších sportovních výkonů, které ho inspirovaly k sepsání nejrůznějších sportovních povídek.
 
Předevčírem (tj. 31. 3. 2011) uplynulo 38 let od úmrtí tohoto velikého spisovatele. Ota Pavel neměl příliš jednoduchý život – ani dětství, ani dospělost – dává to čtenářovi najevo ve svém autobiografickém díle, přesto jej dokáže napsat tak mistrovsky, že v člověku zanechá zejména příjemné pocity.
 
Rudolf Hrušínský načítá audioknihu Jak jsem potkal ryby
 
 
Vydavatelství Popron Music převedlo pro milovníky díla Oty Pavla jeho knihu Jak jsem potkal ryby do auditivní formy. Přidává k ní následující text:
"Krásné povídky spisovatele Oty Pavla s rybářskou tématikou čte Rudolf Hrušínský! Jedny z nejkrásnějších příběhů české literatury o přírodě, řekách a rybnících pro všechny generace. Autor v nich mistrně zachycuje krásy přírody, ale i své vzpomínky a zážitky. Povídky Oty Pavla ve skvělém podání Rudolfa Hrušínského jsou nejen připomínkou hercovy velké rybářské vášně, ale mnohým připomenou i slavný film Zlatí úhoři s jeho otcem."
 
Povídky Oty Pavla ve skvělém podání známého herce Rudolfa Hrušínského jsou nejen připomínkou jeho velké rybářské vášně, ale mnohým připomenou i slavný film Zlatí úhoři s jeho otcem. 
„Patří mezi mé nejoblíbenější,“ prozradil Hrušínský a rozpovídal se o své rybářské vášni: „Nejvíc jsem pyšný na svého prvního sumce, kterého jsem chytil v pěti letech, když jsem tátovi chytal malé nástražné rybičky. Na lískový proutek, na malý háček s kuličkou těsta. Seděl jsem na břehu, najednou mi zabrala ryba a bylo to něco úžasného, na co se nezapomíná! A bylo to přesně tak, jak to popisuje Ota Pavel ve svých povídkách.“ 
 
 „Na jeho povídkách je nádherné, že z nich sálá láska k přírodě, jde v nich hodně o ryby, ale hlavně o pohled na přírodu, na krásné toky Berounky, Lužnice i na další místa, kde známý spisovatel byl. Navíc jeho jazyk je moc pěkný, je to poetické vyprávění a přesto velice pravdivé a životné,“ říká Rudolf Hrušínský. 
 
Rudolf Hrušínský starší a mladší chytají ryby     Rudolf Hrušínský chytá ryby
 
 
 
 
Audioknihu Jak jsem potkal ryby naleznete v našem rozcestníku.
 
Pokud byste ovšem chtěli mít doma více audioknih spojené se spisovatelem Otou Pavlem, nahlédněte na následující:
 
 

 Rudolf Hrušínský namlouvá audioknihu Jak jsem potkal ryby

 

Zdroj+foto: Popron Music