Audioknihy.net - Na nové audioknize se představují Mark Twain, princ i chuďas - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Na nové audioknize se představují Mark Twain, princ i chuďas

datum St 6 duben 2011, 15:33:22 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Víte, co by se stalo, kdybyste si jednoho krásného dne vyměnili své oblečení s kolemjdoucím členem královské rodiny? Napovíme – podle hesla šaty dělají člověka by Vás naložili do královského kočáru a odvezli směr královský palác. A to by se teprve děly věci...

Něco podobného se stalo chlapci z chudinské čtvrti Londýna Tomovi Cantymu (jehož otcem je místní zloděj), když si hrál s chlapcem z bohaté čtvrti Londýna Edwardem (jehož otcem je místní král). Náhody se dějí, a proto je snadné se do příběhu prince a chuďase zaposlouchat a uvěřit mu. I když spíše bychom měli použít písmeno velké – Princ a chuďas – je totiž nově vydaná audiokniha z dílny Radioservisu a pera Marka Twaina.

 

Nová audiokniha Princ a chuďas


MARK TWAIN (1835–1910), vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, byl americký povídkář a romanopisec, humorista a satirik. Vyrostl ve městě Hannibal na řece Mississippi, po smrti otce se vyučil jako sazeč v tiskárně a několik let se tak živil. Jeho cesta k literatuře byla krkolomná – dlouho pracoval jako lodivod na řece Mississippi (k tomuto období jeho života odkazuje pseudonym Mark Twain, což prý v dorozumívání mississippských lodníků znamenalo hloubku dvou sáhů), nějakou dobu strávil v armádě, pak odjel na Divoký Západ a trvalo ještě mnoho let, než se oženil a usadil ve městě Hartford v Connecticutu. Postupně se ovšem zároveň stal žádaným přispěvatelem mnoha novin a časopisů, kam posílal své zprávy a krátké humoristické povídky. Věhlas si díky mimořádnému vypravěčskému nadánívydobyl i jako spisovatel. Dodnes se čtenáři rádi vracejí např. k Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, Princi a chuďasovi nebo Milionové bankovce. Ve svých knihách a povídkách se Twain humornou formou věnoval především sociálním problémům, ať to bylo soužití mezi bělochy a černochy v tehdejší Americe nebo problémy vyplývající z propastných rozdílů mezi životem bohatých a chudých.

A to je i případ Prince a chuďase, který vám nyní nabízíme v rozhlasové dramatizaci z roku 1976 v režii Karla Weinlicha. Ocitneme se v Londýně 16. století za vlády Jindřicha VIII. a budeme sledovat příběh záměny korunního prince (a pozdějšího krále) Edwarda a Toma Cantyho, syna zloděje z londýnské chudinské čtvrti.

 

V titulní dvojroli audioknihy se představí Jaromír Hanzlík, dále hrají Oldřich Musil, Libuše Havelková, Vlasta Jelínková, Miloš Nedbal, Josef Chvalina, Klára Jerneková, Stanislav Fišer, Jiří Mikota, Antonín Hardt, Jiří Klem, Miroslav Homola, Nelly Gaierová, Jiří Plachý, Petr Pospíchal, Josef Patočka, Oldřich Vlach a další.

zdroj: Radioservis

Audioknihu naleznete na stránkách Radioservisu nebo v našem rozcestníku

 

Přejeme příjemný poslech!