Audioknihy.net - Audioknihy – Knihy do ucha - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Audioknihy – Knihy do ucha

datum Pá 29 duben 2011, 07:38:25 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Jak na Slovensku vidí historii audioknih? 

Všetko to začalo, keď Thomas Alva Edison vynašiel v roku 1877 fonograf – zariadenie na nahrávanie a prehrávanie zvuku. Prvým záznamom bola detská riekanka Mary had a little lamb. Toto bola chvíľa explózie vedecko-technickej alchýmie, dôkazom pokroku, nad ktorým sa dnes len pousmejeme. Aj kniha je pre súčasného človeka úplnou samozrejmosťou. Nezamýšľame sa, ako a prečo vzniká, nájdeme na pultoch kníhkupectiev, na poličkách v knižniciach a siahame po nej každý s iným cieľom. A tak sú pre nás samozrejmé aj oči, bez ktorých by sme knihy nemohli okúsiť a vychutnať si ich. Veľa ľudí na svete však nikdy nezažilo pocit z prečítaného. A sme pri zrode audiokníh. Začiatkom tridsiatych rokov vytvorila Knižnica Kongresu vo Washingtone program Knihy pre slepých. Za prvú komerčnú audioknihu je považovaná nahrávka diela anglického básnika Dylana Thomasa. Načítal ju sám autor a v roku 1952 ju vydala newyorská firma Caedmon Records.
 
 
Dnes sa pri návšteve kníhkupectiev stretávame s ďalšími možnosťami, ako sa zoznámiť s rôznymi dielami. Audioknihy už nie sú súčasťou života iba zrakovo postihnutých, ale stále častejšie sú príjemnými spoločníkmi na cesty v aute, autobuse, vo vlaku alebo doma. Vynoria sa ako zvláštni priatelia otvárajúci brány do nových svetov plných fantázie, napätia, lásky a dobrodružstva. Sú aj možnosťou pre deti, ktoré ešte nevedia čítať, alebo starých ľudí, ktorí čítať už nevládzu.
 
 
Audioknihy tu však boli aj v minulosti. Nie vo forme, s akou sa stretávame dnes, ale napríklad ako rôzne spracovania textov v rozhlase, čítanie rozprávok deťom pred spaním, či rozprávky na platniach. Hovorené slovo a následne jeho počúvanie je jednou z foriem šírenia literatúry. A nezáleží na tom, či ide o prózu, poéziu alebo dramatický text.
Knihy majú akoby svojho dvojníka – audio verziu – a ľudia si môžu vybrať. Zároveň sa audioknihy stávajú lákadlom pre tých, ktorí majú vlažný vzťah k slovu vytlačenému na papieri.
 
 
Tak ako tlačená literatúra, aj audioknihy majú svoj príbeh. Od fonografu cez gramofónové platne, magnetofónové pásky, CD, až po mp3 v notebooku, aute, či telefóne. Virtuálna audio knižnica prešla cestou od jedinej detskej riekanky až po viac ako 400 tisíc titulov dostupných v angličtine. Z menšinového formátu sa zo zvuku vynára plnohodnotná alternatíva tlačeného slova v podobe miliónov hodín strávených v štúdiách, zvláštnych zážitkov hercov a nehercov, ktorých hlas odkrýva príbeh.
 
 
Pre ľudí študujúcich cudzí jazyk je zvukový formát neoceniteľnou výhodou. Ale vypočuť si cestou v autobuse alebo v aute knihu neznámeho autora môže vyčarovať magickú chvíľu, keď sa neznámy príbeh stane známym a cudzinci súčasťou nášho života. Ďalšia kapitola možno začne za dverami trinástej komnaty, a ak stojíme pred nimi a napíname uši, audiokniha je tou správnou voľbou.
 
 
Zdroj: Knihy na pocuvanie