Audioknihy.net - Všichni strýčkové Viktora Fischla - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Všichni strýčkové Viktora Fischla

datum Čt 5 květen 2011, 10:11:54 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Básník a prozaik Viktor Fischl se narodil 30. června 1912 v Hradci Králové. Vystudoval práva a sociologii na Karlově universitě v Praze. V letech 1935−1938 byl parlamentním sekretářem židovské strany v ČSR.

Během druhé světové války působil v různých funkcích na ministerstvu zahraničních věcí československé exilové vlády v Londýně (byl blízkým přítelem a spolupracovníkem Jana Masaryka), a po válce do roku 1949 na témže ministerstvu v Praze. Česky přispíval Fischl původními pracemi i překlady, zvláště poezie pražských německých autorů, do Židovských zpráv, Lidových novin, Práva lidu, Rozhledů, Listů pro umění a kritiku, Národního osvobození aj.; v době pobytu v Londýně pak do Obzoru, Čechoslováka, Mladého Československa.

Publikoval i hebrejsky. Koncem roku 1949 se vystěhoval do Izraele a až do svého odchodu do důchodu působil v izraelských diplomatických službách. Byl prvním tajemníkem velvyslance v Japonsku a v Barmě a velvyslancem v Polsku, v Jugoslávii, v Norsku a na Islandu, v Rakousku a u OSN v New Yorku. V roce 1977 ukončil svou diplomatickou kariéru a od té doby se věnoval naplno literární tvorbě. Psal až do konce svého života, přestože ve stáří přestával vidět. Od roku 1990 víceméně pravidelně jednou za rok přijížděl na měsíc do Čech. Zemřel v Jeruzalému 28. května 2006 ve věku 94 let.

 

 

Všichni moji strýčkové

 

Viktor Fischl je znám jako autor devíti básnických sbírek (literárně debutoval v roce 1933 sbírkou Jaro), knih uplatňujících žurnalistické tvůrčí postupy (Hovory s Janem Masarykem, Svědek téměř stoletý) i rozsáhlého prozaického díla – povídek, novel, „pohádkových příběhů“ pro dospělé i pro děti, románů.

Osudy jeho rodiny z otcovy strany, tak jak je poznal právě při svátečních a prázdninových pobytech v dětských letech, dědečka Gabriela Fischla (modifikovaného poněkud ještě vlastnostmi jiného dědečka) a jeho jedenáct dětí, osm synů a tři dcery, kteří pocházeli z Holíče na slovensko-moravském pomezí, se staly předobrazem vyprávění o rodinných vztazích členů početné židovské rodiny na počátku dvacátého století.

Próza Všichni moji strýčkové podávaná v první osobě je nostalgickým a láskyplným vzpomínáním nejmladšího člena rodiny na osobnosti a příběhy jeho strýců, které osud zavál do nejrůznějších míst a udělil jim rozličná povolání. Jejich různoběžné životní cesty provázela neokázalá láska a úcta k rodičům i vzájemná solidarita, které zůstávají jako dědictví pro příští generace.

 Autor textu: Jiří Vondráček

 

Audiokniha Všichni moji strýčkové vyšla začátkem května 2011 u vydavatelství Radioservis.

Audiokniha má bez čtyř minut čtyři hodiny.

Audioknihu svým laskavým hlasem načetl Josef Somr

a nalézt ji můžete i v našem rozcestníku.