Audioknihy.net - Vernisáž a Anděl strážný Václava Havla - nová audiokniha, pozvánka na besedu a možnost, jak pomoci - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Vernisáž a Anděl strážný Václava Havla - nová audiokniha, pozvánka na besedu a možnost, jak pomoci

datum Pá 13 květen 2011, 11:17:56 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Centrum Paraple, o.p.s. ve spolupráci s vydavatelstvím Radioservis, a.s. vydalo již čtvrté CD edice Centra Paraple, jejíž výtěžek pomáhá vozíčkářům. Nyní máte tedy možnost pomoci tím, že se třeba jenom posadíte do křesla a poslechnete si dvě hry dramatika Václava Havla - Vernisáž a Anděl strážný. Audioknihu můžete zakoupit například na besedě, která proběhne v rámci 17. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy - 14. května.

Radioservis  +  Centrum Paraple

 

Vernisáž a Anděl strážný Václava Havla

 

 

Vernisáž

Účinkují: Tomáš Töpfer - Michal, Helena Friedrichová - Věra, Jan Hartl -  Bedřich

Rozhlasová úprava Pavel Minks, režie Lída Engelová, hudba: Anthony Brendan Waddington / Zdeněk Borovec: Nic než láska tvá, zpívá Karel Gott, Vokální soubor Lubomíra Pánka a Orchestr Ladislava Štaidla, Zdeněk Šikola – scénická hudba, rozhlasová nahrávka z roku 1992.

 

Anděl strážný

Účinkují: Jaromír Hanzlík - Vavák, Jiří Sovák - Machoň

Režie Josef Melč, rozhlasová nahrávka z roku 1968, celkový čas CD: 55:22

 

 

Všichni autoři i interpreti se na CD podíleli zdarma a ve prospěch Centra Paraple, o.p.s. jde celý výtěžek z prodeje.

Audiokniha

Vernisáž a Anděl strážný Václava Havla

Když v červnu 1968 Československý rozhlas odvysílal premiéru dodnes jediné rozhlasové hry Václava Havla Anděl strážný, měl už její autor za sebou tři úspěšné inscenace svých her v Divadle Na zábradlí. Vedle celovečerních her Zahradní slavnost, Vyrozumění a Ztížená možnost soustředění se tato aktovka může jevit jako drobná zábavná hříčka, chcete-li absurdní groteska. Navíc svižné komické herectví Jiřího Sováka a Jaromíra Hanzlíka k takové interpretaci doslova nahrává. V kontextu Havlova dramatického díla je však zajímavé sledovat, jak je tato dramatická miniatura ještě zakotvena v absurdní poetice her z počátečního Havlova období a přitom zároveň předjímá klíčové téma tří aktovek ze sedmdesátých let spojených autobiografickou postavou spisovatele Ferdinanda Vaňka.

V groteskním příběhu, v němž blíže neurčený pan Machoň navštíví spisovatele Vaváka, se z vlezlého přátelsky se tvářícího návštěvníka vyklube vetřelec a násilník a z navštíveného oběť. V dialogu najdeme jistě variace motivu vyprázdněné lidské komunikace z předchozích her. Podivné předměty jako Jaderný leštič vlasů a Ušky tak trochu připomenou fantasmagorický stroj Puzuk ze Ztížené možnosti soustředění. Zatímco však ústředním motivem jmenovaných divadelních her je, řečeno s Janem Grossmanem, „mechanizace člověka“ , v Andělu strážném je to již motiv „manipulace člověka“. Pro posluchače znalého dobových kontextů a historických reálií není těžké odhalit, že absurdní příběh Anděla strážného je dramatickou impresí, v níž rozeznáme reálný příběh o fízlovi a jeho oběti.

Je to i reálný příběh občana Václava Havla, jenž mnohokrát později prožil v bezútěšné atmosféře normalizace 70. let. V této atmosféře bezčasí spočívá i Havlova původně divadelní aktovka z roku 1978 Vernisáž (v Českém rozhlase natočená v roce 1993, rozhlasovou premiéru v českém jazyce však už měla v roce 1977 v československém vysílání Rádia Svobodná Evropa s Karlem Krylem v hlavní roli). Hra nese zřetelně autobiografi cké rysy a její statický příběh, opět o jedné návštěvě, „která neskončí dobře“, je tentokrát naprostým opakem tvůrčí metody použité v Andělu strážném, zde skrze realistický příběh nahlédneme absurditu života v komunistickém Československu (v dobovém vtipu příznačně přejmenovaném na Absurdistán). Jazyk i jednání postav ve Vernisáži jsou podány realisticky a utápějí se v banalitě. Hlavní hrdina, spisovatel Vaněk, je tentokrát atakován slovy a slovy svých návštěvníků a promluví jen zřídka. Obsahem konverzace je žvást, jeho nesnesitelnost narušují jen pauzy mlčení z pocitu trapnosti a melodie hracích hodin. Realita příběhu uzavřeného do čtyř stěn bytu, který snobská manželská dvojice zaplňuje nevkusnými a nesmyslnými předměty, je obrazem reálně prožívané - či lépe řečeno přežívané - absurdity života v totalitním režimu, jehož prázdnotu si někteří zaplnili další prázdnotou jako manželé Věra a Michal…

Hynek Pekárek, vedoucí literárně-dramatické redakce ČRo 3

Audioknihu naleznete i v našem rozcestníku.

 

 

Beseda na Světu knihy

Svět knihy

CD Václav Havel - Vernisáž/Anděl strážný bude představeno v sobotu 14. května ve 13:00 hod. v rámci besedy, na které přislíbili účast: Dr. Alena Kábrtová, ředitelka Centra Paraple, Zdeněk Svěrák.

Moderuje: Vladimír Kroc.

Beseda se uskuteční ve velkém sále v rámci 17. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu, který probíhá ve dnech 12. - 15.5.2011 na Výstavišti Praha - Holešovice.

Na besedu k CD bude navazovat autogramiáda na společném stánku Českého rozhlasu a Radioservisu, a.s. - stánek L 829.

 

 

Centrum Paraple

Centrum Paraple"Pomáháme najít cestu dál"

 

V příjemném zákoutí Malešic v Praze 10 sídlí obecně prospěšná společnost, poradenské a rehabilitační Centrum Paraple. Tým složený z fyzioterapeutů, ergoterapeutů, sociálních pracovníků, psychologů, zdravotních sester, ošetřovatelek, asistentů a dalších odborností pomáhá v moderně vybavené budově s uklidňující zahradou lidem po poranění míchy z celé České republiky již od roku 1994. Všichni ti, které úraz nebo onemocnění s následným poškozením míchy zaskočilo náhle v průběhu života, si kladou otázky: „Jak budu bydlet, pracovat, prostě žít, když jsem odkázán na vozík?“ Orientovat se v nové životní situaci jim pomáhá Centrum Paraple na základě svých dlouholetých zkušeností s odbornou péči. Jejím základem je poradenství pro klienty a jejich rodiny, sociálně-rehabilitační pobyty, sportovní kurzy, počítačové kurzy, nabídku doplňují tematické kurzy jako např. Máma – táta na vozíku, Zdravý životní styl, výtvarné kurzy a další programy. Centrum Paraple se tak stává průvodcem a oporou při řešení problémů v životě po úrazu. Děkujeme všem, kteří nám umožňují pomáhat a také Vám, že jste koupí tohoto disku podpořili naši činnost.

Alena Kábrtová, ředitelka Centra Paraple

 

Jak můžete přispět Vy?

  • Zasláním jednorázové DMS ve tvaru DMS PARAPLE nebo roční ve tvaru DMS ROK PARAPLE na číslo 87 777. Každý měsíc po dobu jednoho roku Vám bude odečteno 30 Kč a Centrum Paraple získá 27 Kč.
  • Finančním darem na Konto Paraple č. ú.: 932 932 932/0300
  • Hmotným darem
  • Dobrovolnou pomocí
  • Účastí v benefi čním Běhu pro Paraple, který tradičně pořádáme pro veřejnost.

 

Více informací na www.paraple.cz. Děkujeme za Vaši podporu. Pro více informací prosím kontaktujte přímo Centrum Paraple:

Centrum Paraple, o.p.s.

Ovčárská 471, 108 00 Praha 108

e-mail: paraple@paraple.cz

tel.: +420 274 771 478


"Pomáháme vozíčkářům zvládnout složitou životní situaci a najít cestu dál."

 

Audioknihy, které vznikly ve spolupráci Centrum Paraple a Radioservis:

 

Příběhy Petra ŠabachaKdo to psal, ten to čtePerličky Bohumila HrabalaVernisáž a Anděl strážný Václava Havla

 

 

 Zdroj informací: Radioservis, a.s.