Audioknihy.net - Třikráte zamyšlení nad audioknihami - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Třikráte zamyšlení nad audioknihami

datum St 10 únor 2010, 10:25:53 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Pojďte se s námi krátce zamyslet nad audioknihami! A nebojte se o nich diskutovat, jelikož na někoho z vás, kdo nám sdělí svůj názor ve fóru, čeká další výhra v podobě audioknihy.

Jsou audioknihy "knihami"?

Můžeme vůbec audioknihy nazývat knihami? Pokud si pod slovem "kniha" představujeme něco hmotného, možná se nám slovo AUDIOkniha může zdát trochu zavádějící. Knihy čteme očima, audioknihy ušima. Můžeme se však stále držet termínu "čtení", přestože se pojem "četba" většinou vztahuje k tomu, co bylo napsáno, k poznávání symbolů a znaků, jejich dešifrování a následné přiřazení smyslu? Poslech a četba rozhodně nejsou synonyma, o tom není sporu. Ale na druhou stranu - není četba náhodou tak trochu poslechem našeho vnítřního hlasu? Pokud by to tak bylo, existovala by mezi četbou a poslechem naprosto jasná souvislost. A záleží opravdu na tom, jestli onen hlas, který při čtení posloucháme, jde z našeho nitra, nebo odněkud z vnější? Jaký názor na to máte vy? Jsou audioknihy knihami? Diskutujete v našem fóru. (Sekce "Vaše názory")

 

Patří audioknihy do knihoven?

Pokud audioknihy nejsou klasickými "knihami", patří tyto artefakty vůbec do knihoven? Mají se knihovny "držet" toho, co mají ve svém názvu, tedy "knih", nebo mají být přístupné i jiným typům dokumentů? Komu mohou být audioknihy v knihovnách "ku prospěchu" - jen nevidomým či jinak handicapovaným nebo mohou přinést nějakou přidanou hodnotu také stávajícím čtenářům? Mohou mít čtenáři knihoven, zvyklí většinou na klasickou papírovou knihu, vůbec o audioknihy zájem? Chodíte do knihovny? Půjčujete si tam audioknihy? Ano? Ne? Proč? Svěřte se v našem fóru. (Sekce "Vaše názory")

 

Jsou audioknihy konkurenty klasických knih?

Hrozí zde potenciální nebezpečí, že budou jednou klasické knihy "vystrnaděny" knihami auditivními? Nebo si naopak mohou knihy a audioknihy vzájemně pomáhat? Může audiokniha někoho přivést ke čtenářství a ke knihám? Co myslíte? Rádi se dozvíme Váš názor v našem fóru. (Sekce "Vaše názory")


Dáreček pro vás:

Každý, kdo se zúčastní diskuse v našem fóru, bude automaticky zařazen do slosování soutěže o audioknihu "Báječná léta pod psa"