Audioknihy.net - I v Česku už vycházejí audioknihy, tentokrát například Alenka v kraji divů - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


I v Česku už vycházejí audioknihy, tentokrát například Alenka v kraji divů

datum Čt 26 květen 2011, 12:20:07 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Rozhovor

Odpočiňte svým očím a použijte zvuk - poslechněte si rozhovor s K. Černoškem.

Na českém knižním trhu se stále častěji objevují takzvané audioknihy. Jedná se o zvukovou podobu knih, které si lidé místo čtení mohou poslechnout.

"Čtení ušima", jak svůj projekt vydávání známých knižních titulů na cédéčkách nazvalo pražské vydavatelství Tympanum, však vyvolává i otázky.

Končí éra klasických knih? Není jejich zvuková podoba degradací vztahu čtenáře k psané literatuře? Odpověď na ně se pokouší najít Milena Štráfeldová:


Kompletní Harry Potter, Vasariho Životopisy umělců nebo Pád Che Guevarry - to vše a zhruba deset tisíc dalších titulů audioknih lze dnes najít v nabídce anglických a amerických nakladatelství.

"To je velmi bohulibá záležitost a já už jsem pár takových knížek dělal pro nevidomé. Venku se to dělá běžně, dokonce vím, že Richard Burton natočil několik takovýchto akustických knih. Tam je to zvykem. Snad se to tu ujme taky,"

říká herec Jiří Ornest, který se na vzniku prvních audioknih v Česku podílí jako interpret i jako režisér. Trend převádění knih na zvukové nosiče v poslední době totiž dorazil i do České republiky. Vyšla tak například Babička Boženy Němcové nebo Hrabalův román Obsluhoval jsem anglického krále. Trojici audioknih nyní představilo i pražské vydavatelství Tympanum. Je mezi nimi také Carrollova Alenka v kraji divů v přednesu právě Jiřího Ornesta
 

Celý článek I v Česku už vycházejí audioknihy, tentokrát například Alenka v kraji divů