Audioknihy.net - Tomáš Zmeškal: Fascinuje mě, že se vedlejší postavy mohou stát hlavními - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Tomáš Zmeškal: Fascinuje mě, že se vedlejší postavy mohou stát hlavními

datum St 15 červen 2011, 11:01:21 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Rozhovor

ROZHOVOR: Postavy debutu Tomáše Zmeškala ožily v audioknize. Česká literatura v krizi není, tvrdí laureát Ceny Josefa Škvoreckého.

Ve svých textech si často hraju s rytmem a některé pasáže si přímo říkají o hlasité čtení, vysvětluje Tomáš Zmeškal (1966), jehož román Milostný dopis klínovým písmem právě vydal Radioservis jako audioknihu.

"Při tichém čtení se třeba opakování nějaké věty či fráze nebo její přehozený slovosled zdá zbytečný, ovšem právě herci si to ohromně užili - například to, že každou z těch vět lze říci několikrát s úplně jiným vyzněním."
 

HN: Kdo váš Milostný dopis klínovým písmem pro účely audionahrávky upravil?

To provedla dramaturgyně Jana Doležalová-Franková a já jsem s tím byl spokojený. Domluvili jsme se, že tam bude jedna z vizionářských kapitol, protože logicky román zeštíhlila na hlavní linii rodinného příběhu, ovšem zůstalo zachováno to, že není vyprávěn chronologicky - je to vlastně román přetvořený do dvanáctidílného rozhlasového seriálu.

Pak mi volal pan režisér Aleš Vrzák a říkal mi, kdo by to měl načíst a diskutovali jsme o textu. To hlavní, o čem jsme se bavili, byla interpretace postavy estébáka Hynka, kterou výborně načetl Jiří Ornest, pouští hrůzu a nenávist velmi působivě. Vynikající jsou taky Marta Vančurová a Alois Švehlík.

Celý rozhovor na serveru IHNED.cz


 

Audiokniha Milostný dopis klínovým písmem

 

miostný dopis klínovým písmem