Audioknihy.net - Cesta - Cormac McCarthy - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Cesta - Cormac McCarthy

datum St 10 únor 2010, 23:05:37 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Recenze

Pusťte si audioknihu dříve, než půjdete do kina

Během dubna se do kin dostane filmová adaptace románu Cormaca McCarthyho Cesta. Já sama dávám přednost tomu, když si knihu nejprve přečtu a teprve poté zhlédnu film. A to i přes to, že mám neustále chuť filmové zpracování komentovat, když "tohle v knize vůbec nebylo, tohle bylo jinak a toto? Proč to vůbec někdo točil?!..." Nicméně pro využití vlastní fantazie a vlastních myšlenek vážně doporučuji si následující příběh nejprve poslechnout/přečíst a až dále navštívit kino.

 

Cesta je příběh z blíže neurčené doby po blíže neurčené katastrofě. Cesta je příběh otce a syna. Cesta je příběh snahy o přežití.


Představte si svět, ve kterém společnost jako taková neexistuje. Svět, kde si nepřejete potkat jiného člověka, a co víc, bojíte se potkat někoho dalšího. Musíte se pohybovat z místa na místo, nikde nemůžete zůstat dlouho. Plížíte se do cizích domů, ve kterých ovšem již nikdo nebydlí. Kradete, i když majetek už nikomu nepatří. Jdete vpřed a neustále se ohlížíte... Žijete, a nebo pouze přežíváte?

Cesta - Cormac McCarthy


Autor se nesnaží popsat katastrofu, i když z několika málo vět poznáte, že zažít byste ji nechtěli. Prioritní je vztah mezi otcem a synem. Jejich pocity. Jejich myšlenky. Jejich činy. Do kontrastu se staví postoj malého chlapce, který má neustálou ochranu ve svém otci, a dospělého muže, který zná lidskou povahu a dokáže si naplno představit hrůzné situace, jaké je mohou potkat. Musí chránit syna i sebe, zajišťuje potravu a místo na přespání, a při tom všem si musí zachovávat bystrý rozum. Nezbývá mu v hlavě místo na hezké představy, dobré zážitky jsou překrývány těmi zlými a ochota pomáhat je zapomenuta kvůli strachu.

Cesta je příběh vzbuzující v člověku nerjůznější pocity, nutí k zamyšlení, nutí k přemýšlení. Každá věta ve vás zanechá stopu, jako otisk na rozžhavené asfaltové cestě.


Kniha, za kterou v roce 2007 získal Cormac McCarthy Pulitzerovu cenu, vyšla v prosinci 2009 v audioverzi, a to díky vydavatelství Tympanum. Režii obstaral Petr Mančal a celou knihu profesionálně načetl Jiří Ornest. Musí být těžké předat přesvědčivě tento příběh posluchači. Věty jsou krátké. Dialogy stručné. Ve všem je cítit úzkost a obava. Kniha má necelých dvěstě stran a lze ji přečíst opravdu na jedno posezení. Nenechá vás příběh opustit. Toto posezení bude trvat bez osmi minut sedm hodin, ty vám ovšem uběhnou během okamžiku. Mnohem déle pak potrvá, jak budete nad celou knihou i jednotlivými pasážemi přemýšlet.


Pusťte si malou ochutnávku, jakou nabízí vydavatelství Tympanum na svých stránkách.

 

 

Pavla M.