Audioknihy.net - Něžná je noc, napsal Francis Scott Fitzgerald - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Něžná je noc, napsal Francis Scott Fitzgerald

datum Pá 8 červenec 2011, 13:50:37 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Radioservis přichází s dramatizací světoznámého románu F. S. Fitzgeralda Něžná je noc. Jedná se o rozhlasovou nahrávku z roku 1993.

S hlavním hrdinou románu „Něžná je noc“ se setkáváme po jeho šťastném návratu z fronty první světové války, o níž si všichni mysleli, že bude i poslední. Ten mu ostatně „zařídil“ i přezdívku – „šťastný Dick“. Skutečně – Dick Diver má všechno před sebou, přinejmenším slibnou kariéru psychiatra, snad i vědce a teoretika… Do jeho života však vstoupí Nicole Warrenová, milionářova dcera, léčící se v nervovém sanatoriu Dickova přítele, doktora Franze Gregoryho. Dívka se na Dicka upne, již během války mu píše desítky dopisů a po jeho návratu do poválečně rozjásaných Států se jejich vztah ještě více prohloubí. To se ovšem nelíbí Nicoliině sestře, která má o snoubenci Warrenovy dědičky jiné představy. Nicole si však Dicka vybojuje a on – z lásky i ješitnosti – se stává jejím manželem. To ještě netuší, že před ním je zlatý věk Ameriky a jeho osobní i profesní sestup. Slibnou kariéru nerozvíjí, protože se stará o nemocnou manželku a její bohatí příbuzní mu dávají až příliš jasně znát, že pro ně zůstane jen přiženěným opatrovníkem nemocné dědičky. Jeho pokus vést s přítelem Gregorym sanatorium žalostně troskotá, stejně jako jejich přátelství. Ani pokus o milostný románek s vycházející filmovou hvězdičkou, ani lesk a horký písek pláže francouzské Riviéry nemohou zastavit jeho pád k alkoholu, vzteku a rezignaci.

Literární vědci a kritici se již drahná léta přou, zda je správné promítat do románů, her, novel či poezie osudy jejich tvůrců. U románu Francise Scotta Fitzgeralda (1896-1940) však není možné nepovšimnout si některých souvislostí mezi jeho osobním životem a osudem „šťastného Dicka“ Divera. V roce 1920 se totiž oženil se spisovatelkou Zeldou Layorovou, která – podobně jako Nicole – trpěla schizofrenií a jejich život tak nebyl zcela standardním. Dvacátá a třicátá léta prožil v Evropě, mnoho let strávil v Paříži. Zatímco kolem něj vířil a jásal tzv. jazzový věk, plný radosti, lesku a hudby, věk, který už zapomněl na hrůzy první a nic netušil o hrůzách druhé světové války, on a jeho spisovatelští souputníci – tzv. „ztracená generace“ - psali společensky kritické romány a novely. Kritický je Fitzgerald především ke společnosti, která redukuje úspěch pouze na úspěch finanční a která si neuvědomuje, že tento jednostranný pohled na život v ní ubíjí touhu po kráse či skutečně hlubokých citech. Ani hlavní hrdina jeho nejslavnějšího románu „Velký Gatsby“ (1925) se ve zdech svého bohatého paláce nedočká štěstí: dívka, kterou považuje za lásku svého života, je jen povrchní a kromě jeho peněz nevidí nic dalšího. Možná nám to může připadat jako povrchní odsudek, ale právě dnes je dobré si včas uvědomit, že po člověku nezůstanou jen peníze a skvěle vystavěné domy, ale také jeho obraz ve vzpomínkách svých blízkých.

 

F. S. Fitzgerald - Něžná je noc

 

Aktuálnost textu si v devadesátých letech uvědomil i Český rozhlas, a tak v letech 1993 a 1997 vznikly hned dvě adaptace románu Něžná je noc: jedna coby dramatizovaná četba na pokračování (tu právě držíte v ruce) a druhá v podobě seriálu. Jestli bude četba kvalitní, o tom kromě dramaturga, režiséra či úpravce textu rozhoduje vypravěč. V našem případě byl tento part svěřen skutečně povolanému herci: Eduard Cupák probíhající děj nijak nesoudí, nekomentuje jej, dokáže je popsat s nadhledem, ne však nezúčastněně. Hlavní postavy svěřila režisérka Maria Křepelková Aloisi Švehlíkovi (Dick), Zlatě Adamovské (Nicole) a Ladislavu Mrkvičkovi (dr. Gregory).

Francis Scott Fitzgerald zemřel jen deset let poté, co odešel i onen bezstarostný věk, který popisoval a kritizoval ve svých románech. Po dlouhých zdravotních potížích, komplikovaných ještě alkoholismem, zemřel na infarkt. Bylo to v roce 1940.

Autor textu: Přemysl Hnilička

 

Hrají: Alois Švehlík, Eduard Cupák, Pavel Pípal, Zlata Adamovská, Vladimír Brabec, Ladislav Mrkvička, Otakar Brousek st., Hana Maciuchová a další
Úprava a režie: Maria Křepelková.

Obsah:

  1. Šťastný Dick
  2. Něžná je noc
  3. Rosemary
  4. Domov
  5. Vzplanutí
  6. Doteky
  7. Krize
  8. Útek
  9. Roztržka
  10. Hledání


Celkový čas CD mp3: 4 hodiny 13 minut

Zdroj: Radioservis a. s.
Audioknihu naleznete i v našem rozcestníku.