Audioknihy.net - Jméno růže, vydání druhé - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Jméno růže, vydání druhé

datum Čt 21 červenec 2011, 16:16:45 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

V roce 2006 vydal Radioservis zdramatizovanou nahrávku díla Umberta Eca - Jméno růže. V roce 2011 přichází Radioservis s reedicí této audioknihy. Jedná se o dílo, které by nemělo být zapomenuto, proto o této staré novince rádi informujeme.

Než v roce 1980 vyšel román Jméno růže, byl Umberto Eco, rodák z piemontské Alessandrie, známý coby univerzitní profesor, znalec sémiotiky a estetiky, konzumní kultury a masové komunikace a autor řady publikací věnovaných těmto tematikám, a nikdo netušil a nečekal, že se ve světě jednou více než vědou proslaví narativní literaturou. Román Jméno růže nevzbudil tehdy velké naděje na úspěch ani v nakladatelství Bompianim, Eco však všechny návrhy na změny odmítl a trval na své původní verzi. A měl pravdu.

Na konci sedmdesátých a na začátku osmdesátých let Evropu zaplavil zájem o alternativní výklad světa, jeho historie a jeho smyslu, a Ecova kniha tomuto zájmu vyšla vstříc. Příběh mladičkého mnicha Adsona a jeho mistra Viléma z Baskervillu, příběh přátelství, mnišských řevnivostí a úskoků, ztraceného, nalezeného a pak jednou provždy ztraceného rukopisu druhé knihy Aristotelovy Poetiky, věnované lidskému smíchu, vražd i nešťastné první Adsonovy lásky se stal snad vůbec nejúspěšnější knihou posledních desetiletí a těžko by se hledal jazyk, do něhož nebyla přeložena.

Tento úspěch není jen dílem Ecovy autorské dovednosti, přesvědčivého vylíčení doby, která se už vytrácí z naší paměti, dokonalého pojednání detektivní záhady, ale i obecného dojmu, že text knihy je jakýmsi poselstvím, určeným těm, kdo je dokáží v textu objevit, že to je kniha iniciační, pro zasvěcence. Tento dojem je ovšem jen dalším důkazem Ecovy neobyčejné autorské intuice, schopnosti vytušit či uhádnout aktuální zájem čtenářů. Podivuhodné je, že tento zájem kdysi aktuální zůstává aktuálním bezmála už tři desetiletí.

Autor textu: Zdeněk Frýbort

 

Umberto Eco - Jméno růže

 

Audiokniha Jméno růže vyšla v reedici vydavatelství Radioservis. Z původních 5 CD se stalo jedno CD ve formátu MP3.

Audioknihu naleznete i v našem rozcestníku.