Audioknihy.net - Viktor Preiss se nově představuje slovy: Já, Claudius! - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Viktor Preiss se nově představuje slovy: Já, Claudius!

datum St 9 listopad 2011, 14:27:04 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Rozhlasové zpracování rozsáhlého románu Roberta Gravese dostalo v textové podobě tvář rozhovoru. Rozhovoru císaře Claudia s poučeným vypravěčem oponentem z dnešní doby.

Pro realizaci bylo prvořadým úkolem obsadit do těchto rolí herecké osobnosti, které nebudou pouze posouvat děj, ale vytvoří dramatickou situaci srovnatelnou s hranými scénami retrospektiv. František Němec jako vypravěč zkoumá, táže se, snaží se pochopit a souhlasí více nebo méně; je tu za nás všechny, co žijeme a ptáme se dnes, a svou situaci si nijak nezjednodušuje. 

Viktor Preiss jako Claudius má vlastně roli snazší, je – v herecké hantýrce řečeno –„za figuru“. Ale ta „figura“ má dvě veliká úskalí: stárne – od dvanácti let prvního dílu až k přezrálým padesáti posledního. A – koktá. Ti šťastní, kdo neznají tuhle vadu, nevědí, jak nesnadné je ji hrát. Viktor Preiss nehraje, jen naznačí, zaškobrtne, dobarví situaci. A dovede zadrhávat řeč docela přirozeně jako neduživý chlapec, který je předurčen být ve svém okolí posledním, stejně jako ten, kdo v bizarních hrách moci se stává prvním císařem. 

"Mistrovská práce. Bylo štěstí, že jsem se při natáčení dramatizace Gravesova románu mohla sejít s těmito dvěma velkými herci.“ V seriálu však dostaly příležitost i herecké tváře v rozhlase tehdy nijak oposlouchané – například mladičkou první lásku Claudia si zahrála Andrea Elsnerová, dnes často obsazovaná herečka. Messalinu hrála Kamila Špráchalová – byla to její první velká role v rozhlase. Tvář inscenace je dána zvukově – hudební složkou. Autor hudby Hanuš Bartoň šťastnou volbou motivů a akustických nástrojů otvírá antický svět. Pomocí zvuků na pomezí hudby jej dotvářejí Jiří Litoš a Roman Špála.

Markéta Jahodová

 

Já Claudius - Robert Graves

 

V roce 1976 uvedla britská televizní stanice BBC třináctidílný seriál nazvaný Já, Claudius, pojmenovaný po první ze dvou knih Roberta Gravese (Já, Claudius a Claudius Bůh a jeho žena Messalina), z jejichž obsahu vychází. Seriál byl vysoce hodnocen a získal celou řadu ocenění včetně ceny Emmy. Hlavní roli císaře Claudia ztvárnil Derek Jacobi a jeho „Clau- Clau- Claudius“ se nadlouho vryl do paměti diváků u nás i v zahraničí. V tomto neobyčejně poutavém příběhu přibližuje jeho autor zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších období světových dějin, období rozmachu starověkého Říma. Claudius, celým jménem Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus, kulhavý, nahluchlý a koktavý vnuk Marca Antonia a prasynovec císaře Augusta, vyslechl jednou podivnou Sibyllinu věštbu, jejíž proroctví později vrchovatě naplnil. 

Po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky a předstíral hlupáka a díky tomu, všemi odstrkovaný a opovrhovaný, neuvázl v záludné spleti vzájemných vztahů zpupné, morálně rozvrácené římské společnosti, nestal se obětí krvavých intrik své kruté babičky Livie, přežil hrůzovládu svého strýce, císaře Tiberia, i svého šíleného synovce, císaře Caliguly, až nakonec v roce 41 našeho letopočtu ho náhoda vyvedla z ústraní a byl proti své vůli prohlášen pretoriánskými gardisty císařem. Tento fiktivní příběh, rozehrávaný na pozadí skutečných událostí vycházejících z historických spisů Tacita, Plutarcha a dalších, popisuje i celou dobu Claudiova panování až do jeho smrti. Dnů padesát tři, deset jar, a Clau- Clau- Clau dostane dar, touhu všech lidí, jeho zmar...

Spletité osudy hlavního hrdiny, čtvrtého římského císaře Claudia, i všech dalších postav, které popsal ve svém díle Robert Graves už v roce 1934, patří mezi klasickou literaturu a poutá pozornost čtenářů dodnes.

Saša Vebrová

Radioservis logo

 

Účinkují:

František Němec (vypravěč),

Viktor Preiss (Claudius, římský císař),

Josef Vinklář, Jaroslava Adamová, Jan Vlasák, Marie Drahokoupilová, Otakar Brousek st., Andrea Elsnerová, Johana Tesařová, Lukáš Hlavica, Vlasta Žehrová, Veronika Gajerová, Jana Andresíková, Vladimír Ráž, Radoslav Brzobohatý, Boris Rösner, Kamila Špráchalová, Lenka Termerová, Tomáš Racek, Jorga Kotrbová, Miroslav Moravec, Valérie Zawadská, Svatopluk Skopal, Pavel Pípal, Jaromír Meduna, Miloš Vávra, Soběslav Sejk, Rudolf Pellar, Pavel Oskar Gottlieb, Petr Štěpánek, Miloš Hlavica, Jiří Hanák, Stanislav Zindulka, Oldřich Vlach a další...

 

Audioknihu vydal Radioservis a.s.

Trvá 5 hodin a 15 minut

Překlad: Alena Jindrová - Špilarová

Dramatizace: Jaroslava Strejčková a Jan Strejček

Režie: Markéta Jahodová


Audioknihu můžete nalézt i v našem rozcestníku.