Audioknihy.net - Deník staré paní - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Deník staré paní

datum Út 15 listopad 2011, 15:40:08 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Oblíbená česká socioložka a publicistka napsala kdysi tento „deník“ jako praktickou pomůcku pro ty, kdo se ocitají na prahu stáří, i pro ty, kteří s nimi toto období prožívají. Do krátkých deníkových zápisků „staré paní“ vtělila své bohaté zkušenosti a znalosti problémů, které toto období života nese s sebou, a v meditacích „hlavní osoby“ nabídla i jejich možná pozitivní řešení. Knížka bude nepochybně povzbuzením a pomocí všem „postiženým“ jednotlivcům i rodinám. Připravujeme ve spolupráci s nakladatelstvím Kalich.

Autor: Jiřina Šiklová
Stopáž: 1 CD/ 1hod 20 min
Verze: ZkrácenáKniha oblíbené  socioložky formálně napodobující  deníkové zápisky jedné  staré ženy představuje svébytnou reakci na problém stárnutí populace. Stará paní tu není alegorií Stáří, které chrlí abstraktní a nudné poučky o tom, jak se snadno a rychle vyrovnat s mnohými obtížemi, jež stárnutí přináší, ale je živou postavou, která se ke svým poznatkům prodírá cestou mnohdy velmi obtížnou. Posluchačům budou jistě její mnohdy popuzené, až křečovité reakce na průvodní jevy současné doby blízké. I proto má deník takovou naléhavost a působivost. Je možno jej považovat za praktický návod k použití pro seniory i lidi na sklonku produktivního věku. Učí nás přijímat stáří nikoli jako pouhý úbytek sil a schopností, ale jako období zralosti, jako fázi náležející k plnosti lidského života. Zároveň přitom zcela věcně a nesentimentálně upozorňuje na řadu kroků, jež mohou těžkosti, které mohou stáří provázet, usnadnit nebo jim dokonce předejít.Jiřina Šiklová (1935) vystudovala historii a filozofii na Filozofické fakultě UK v Praze. V roce 1956 se vdala, má dvě děti, syna a dceru, nyní i šest vnoučat. Aktivně se podílela na tzv. Pražském jaru, a proto byla po vstupu vojsk 21. srpna 1968 propuštěna ze zaměstnání. Od počátku sedmdesátých let zajišťovala tajnou výměnu korespondence, odesílání rukopisů a přijímání publikací a knih vytištěných v exilu. Počátkem května 1981 byla v rámci Akce Delta zatčena a rok vězněna v Praze-Ruzyni. Po listopadu 1989 založila katedru sociální práce, již vedla až do února roku 2000. Je zakladatelkou Centra a knihovny pro gender studie Praha. V roce 1995 získala cenu Žena Evropy, která je v Bruselu udílena ženám, jež přispěly k integraci Evropy. V roce 1999 jí prezident Václav Havel udělil medaili T. G. Masaryka I. stupně za zásluhy o republiku. V únoru 2000 jí byla předána medaile Alice Masarykové za zásluhy o rozvoj sociální práce v České republice. V nakladatelství Kalich vydala úspěšné tituly Deník staré paní (2003), Dopisy vnučce (2007), Matky po e-mailu (2009) a knihu rozhovorů Bez ohlávky (2011).Nina Divíšková (1936) |
vyrůstala v Brně, herectví vystudovala na DAMU v Praze. Na studiích se seznámila se svým manželem, hercem a režisérem Janem Kačerem, s nímž má tři děti. Hereckou dráhu začala v Ostravě, poté se na 35 let stal její domovskou scénou Činoherní klub v Praze. Po odchodu ze stálého angažmá získala řadu výrazných rolí v menších pražských divadlech – např. v Zelenkových Příbězích obyčejného šílenství (Dejvické divadlo) – známa je i z filmové podoby této hry. Hrála také ve filmech jako Setkání v Paříži (1981) či Máj (2008). Televizní diváci ji dobře znají ze seriálů jako Ulice (Libuše Šmídová) nebo Vyprávěj (babička Běta). 

Více informací na webu Tympana