Audioknihy.net - Botafogo: Čekání na kojota - Skupina BOTAFOGO a povídka Thomase Kinga - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Botafogo: Čekání na kojota - Skupina BOTAFOGO a povídka Thomase Kinga

datum Po 15 únor 2010, 20:45:46 autor Luke kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Vydavatelství Tympanum se do povědomí českých posluchačů zapsalo především produkcí audioknih; největšímu úspěchu se dosud těší audioknihy Kouzelný kalendář a Muž, který sázel stromy. Stejně jako ony, i novinku Čekání na Kojota si pod svá ochranná režijní křídla vzal Jan Jiráň.

V této nahrávce také navíc vystupuje jako autor všech písní a většiny textů. CD bylo pokřtěno v sobotu 13. února ve 20h v Balbínově hospůdce, Balbínova 6, Praha 2. Křest provedl Jan Jiráň spolu se svou hudební skupinou Botafogo, která následně zahrála. 

Nové CD Čekání na Kojota, ve které mluvený příběh přijde na řadu až po třinácti písních v rytmu pohodové bossa novy, je tedy pro toto vydavatelství spíše raritou. Povídka Thomase Kinga O Kojotovi, jak šla na západ, je do křehkých chytlavých melodií vrostlá tak samozřejmě a nenásilně, že lze jen těžko říct, zda jde o hudební CD s povídkovým bonusem, nebo o povídku z obou stran ohraničenou hudbou skupiny BOTAFOGO. Samotný závěr CD totiž patří v pořadí čtrnácté skladbě, která je stejně jako všechny předešlé plná něhy, lehkosti a zároveň melancholie nevšedních okamžiků všedního dne. Písně vzešly z motivů indiánského básníka Daniela Davida Mosese.

Kultovní spisovatel čerokíjského původu Thomas King zasadil děj své povídky do prostředí kanadských indiánů a k ruce si vzal jejich mytologickou postavu Šprýmaře. Na něm je zvláštní to, že se může transformovat, do jaké podoby se mu právě zachce. A stejně tak podle nálady mění Kojot v povídce svůj gramatický rod. Příběhem z indiánské mytologie o stvoření Země vás svými hlasy provedou Josef Somr a Jiří Lábus. Hudby, textů písní a režie mluveného slova se ujal Jan Jiráň. Obrazový doprovod tohoto netradičního hudebně-mluveného CD pochází z dílny Antonína Střížka.