Audioknihy.net - Smrt v Benátkách - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Smrt v Benátkách

datum Út 22 listopad 2011, 17:14:18 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Smrt v Benátkách je mimořádně odvážný text o náhlém „propuknutí vášně“ v lidském životě. Stárnoucí spisovatel Gustav von Aschenbach potkává v Benátkách apollinsky krásného chlapce Tadzia a postupně propadá jeho kouzlu.

Fascinace, kterou v Aschenbachovi mladík vyvolává, dává spisovateli zapomenout na okolní svět, dosavadní život i blížící se nebezpečí v podobě morové nákazy. Roku 1971 natočil podle novely italský režisér Luchino Visconti stejnojmenný film. Kniha Smrt v Benátkách vyšla německy poprvé v roce 1912 a ke stoletému výročí vychází nyní tato nejslavnější novela Thomase Manna v novém překladu Vratislava Jiljí Slezáka. V audionahrávce je použita hudba Gustava Mahlera. 

 
 
Autor: Thomas Mann
Čte: Jiří Hromada
Režie: Hana Kofránková
Stopáž: 3 CD / 3h 55min
Verze: Zkrácená
 
Thomas Mann (1875–1955) patří k nejvýznamnějším spisovatelům 20. století. Jeho tematicky a výrazově rozmanité dílo si získalo miliony čtenářů na celém světě. V roce 1929 mu byla udělena Nobelova cenu za literaturu, od roku 1933 žil v exilu, nejprve ve Švýcarsku, později v USA. V roce 1952 se vrátil do Evropy, o tři roky později zemřel ve Švýcarsku. K jeho nejznámějším románům patří Buddenbrookovi (1901), Kouzelný vrch (1924) a Doktor Faustus (1947). Těžištěm tvorby německého spisovatele Thomase Manna jsou romány, ale novele Smrt v Benátkách přísluší jedinečná pozice v rámci celého autorova rozsáhlého díla. Mann ji pokládal za text o „odvážném, ne-li nemožném předmětu“, o náhlém „propuknutí vášně“ v lidském životě. Stejnojmenný film Luchina Viscontiho je považován za jeden ze základních snímků světové kinematografie. 
 

Jiří Hromada (1958) | herec, dabér a politik. Narodil se v Chomutově, herectví vystudoval na DAMU v Praze. Po studiích se stal členem hereckého souboru někdejšího Divadla E. F. Buriana, kde během deseti let ztvárnil přes šest desítek rolí. Od začátku 90. let je hercem na volné noze, ztvárnil stovky rolí především v dabingu, v rozhlase, televizi i na filmovém plátně. Po listopadu 1989 byl šéfredaktorem kulturně společenského gay a lesbického měsíčníku SOHO Revue. Jako poradce působil na Úřadu vlády. Je známým propagátorem práv GL minority, v letech 1990 až 2006 byl předsedou Gay hnutí v ČR. V říjnu 2011 byl zvolen prezidentem Herecké asociace, která mimo jiné organizuje například udělování cen Thálie či dabingovou cenu Františka Filipovského.
 
 
 
 
Nahrávka vznikla podle knihy Thomase Manna Smrt v Benátkách, vydané nakladatelstvím Mladá fronta u příležitosti 100. výročí napsání této novely | z německého originálu Der Tod in Venedig nově přeložil Vratislav Jiljí Slezák | hudba Gustav Mahler | úprava textu Hana Kofránková | Zvuk, střih a mastering Ladislav Reich |Obálka Radek Nahodil a Klára Šimečková | Design Ondřej Fučík | Nahrálo vydavatelství TYMPANUM ve spolupráci s nakladatelstvím Mladá fronta v září 2011 ve studiu DAMU v Praze
 
Zdroj: Tympanum