Audioknihy.net - Audiokniha Koule - hra o sportu, dopingu a lidech - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Audiokniha Koule - hra o sportu, dopingu a lidech

datum Čt 8 prosinec 2011, 09:04:55 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Hlavní hrdinkou komedie je bývalá slavná atletka, která v rozhlasovém studiu rekapituluje svůj dosavadní život plný komických, trapných ale i bolestných protikladů. Uvedení inscenace v lednu 2011 vyvolalo nebývalý ohlas, hra se stala nejoblíbenějším pořadem roku!

David Drábek

Koule

O svých inspiračních zdrojích a motivacích pro napsání této hry tehdy David Drábek řekl:

„Inspiraci reálnými postavami nepopírám, ale šlo mi daleko víc o to vytvořit příběh vskutku obojživelné české dominy, symbol toho, co je na Češích křupanské a zoufalé, ale i zvláštně neodolatelné a vlastně životné. Směs kýče a podivného smutku tohohle plebejského národa. I s jeho trumfem v podobě smyslu pro humor. A dál je tu strašidelné téma státem řízeného dopingu, kdy bylo sportovcům dávkováno takové množství svinstev, že jim to nevratně poškodilo zdraví. A do tohohle ďábelského bolševického projektu byla zapojena i spousta lékařů, kteří tak prohráli zápas se svým svědomím a přísahou - o tom je hra Koule víc než o čemkoliv jiném.“

Dodejme, že hra se zároveň vysmívá rozhlasové maše a kýčovitým talkshow plných jalového žvanění a falešného pochopení pro všechny ty hodné lidičky.

Dvě hlavní role – atletka Milena a Moderátor se staly příležitostmi pro Pavlu Tomišovou a Jana Vondráčka. O tom, že je bezezbytku vyplnili svědčí i jejich umístění v anketě o nejoblíbenějšího rozhlasového herce Neviditelný herec za rok 2011. Samotná hra Koule se pak stala podle stejné ankety nejoblíbenějším pořadem roku. Inscenaci nastudoval režisér Aleš Vrzák jako první příspěvek do cyklu původních rozhlasových her Vinohradská 12.

David Drábek vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor filmová a divadelní věda. Ještě v době univerzitních studií založil spolu s Darkem Králem divadelní Studio Hořící žirafy, pro které své hry psal a také je režíroval. V letech 1996–2001 pracoval jako dramaturg činohry Moravského divadla v Olomouci. V letech 2001–2003 vedl nově vzniklou alternativní scénu Hořící dům. Jako autor a kmenový režisér pak působil v pražském divadle Minor a pohostinsky spolupracoval s řadou dalších českých divadel (Divadlo Na Vinohradech, Divadlo Na Zábradlí, Národní divadlo Brno). Od sezóny 2008/2009 je uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové. Na svém kontě má několik ocenění, například dvakrát jeho hry zvítězily v soutěži Cen Alfréda Radoka. Ve stejné soutěži byly oceněny i české premiéry jeho her. Také jeho rozhlasový debut – hra Vykřičené domy získal Cenu Prix Bohemia Radio v roce 2008.

 

Martin Velíšek

 

Koule

 

Účinkují:

Pavla Tomicová, Jan Vondráček, Rostislav Novák st., Johanna Tesařová, Lucie Polišenská, Kamil Halbich, Jan Szymik, Zdeňka Seifertová, Milan Kačmarčík, Apolena Veldová, Jan Hušek, Miroslav Hanuš, Jiří Knot, Dana Reichová, Daniel Rous, Dana Batulková a Pavel Tesař.

 

Obsah CD:

  1. Neplatný pokus
  2. Uvnitř jsem ze žuly
  3. Špatná otázka
  4. Trenér
  5. Zpovědi
  6. Radmila
  7. Závěrečná řeč

Délka CD: 57 minut
 

Dramaturg: Martin Velíšek

Režie: Aleš Vrzák

vydavatelství: Radioservis a.s.Audioknihu naleznete i v našem rozcestníku.