Audioknihy.net - Radioservis a Tři na lavičce - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Radioservis a Tři na lavičce

datum St 17 únor 2010, 08:55:27 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Právě vychází novinka od vydavatelství Radioservis s názvem Tři na lavičce.

Silvestr: Utekl jsem z domova, když mně bylo devět let. Do rodné obce mé matky.
Luigi: A ty bys tam chtěl zase?
Silvestr: Chtěl. Je tam pořád teplo a hodný lidi. Víš, tam začneme docela jiný život. Každé ráno nasedneme do loďky...opřeme se do vesel a pojedeme daleko na moře, až tam, odkud není vidět země....Dovedeš veslovat?
Luigi: Ne
Silvestr: Nevadí. To se naučíme. Máme sice léta, ale máme taky sílu.

Tento úryvek dialogu dvou seniorů, kteří se náhodně potkají na lavičce, poodkrývá v náznaku celou spleť smutku a hořkosti, jež přináší neúprosné stárnutí, stejně tak ovšem atmosféru sladkobolně úsměvné pohody vyplývající ze vzpomínek a z vyprávění dávných osudů, neméně pak naznačuje náboj stále živých nadějí, které jediné uchovávají člověka nad hladinou času, jenž se ho už už chystá zavalit....
 
Aldo Nicolaj (1920-2004) pocházel z Fossana, malého města v pimontském kraji na severozápadě Itálie. Získal vzdělání v oboru latiny a řečtiny a stal se posléze profesorem těchto klasických jazyků na střední škole v San Remu. Během své pedagogické dráhy se však pilně věnoval vlastní literární tvorbě. Nejvýrazněji se prosadil jako dramatik. Stal se autorem více než 40 divadelních her, z nichž převažující část byla přeložena a uváděna na mnoha evropských jevištích. Po počátečním období, v němž dramatika přitahovala především sociální témata, se postupně stále výrazněji začal prosazovat jako autor komorních her, ve kterých dokázal velmi zdařila prolínat tragické i úsměvné momenty života současných lidí. V prostředí českých divadel se nejvýrazněji uplatnily komedie Nebyla to pátá, byla to devátá/ Šestkrát do černého a především pak Tři na lavičce.

Autor textu: Jiří Hubička
 
překlad: Jan Makarius
úprava: Jiří Hubička
režie: Petr Mančal
 
Hrají:
Luigi Lapaglia - Petr Kostka
Silvestr Bocaccio - Josef Somr
Ambra - Zdenka Hadrbolcová

 

tři na cestě

Další informace: www.radioservis-as.cz/katalog/zbozi.php