Audioknihy.net - Jiří Macháček namluvil příběh dřevěného panáčka Pinocchia - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Jiří Macháček namluvil příběh dřevěného panáčka Pinocchia

datum Pá 19 únor 2010, 18:37:35 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Nová audiokniha na 2CD pro malé i velké děti vyšla v září 2009

Příběh řezbáře Gepetta a jeho dřevěné loutky namluvil v červenci ve studiu Jiří Macháček. Malý dřevěný panáček Pinocchio chce být opravdovým, živým klukem. Svými neplechami dělá "tatínkovi" řezbáři samé starosti. Pinocchio po četných dobrodružstvích zmoudří, zbaví se svého dřevěného těla a stane se opravdovým chlapcem. Kniha je nově přeložena i ilustrována a vyšla u nakladatelství XYZ. Audiokniha Pinocchiova dobrodružství (Carlo Collodi) vyšla v září 2009 na 2CD u vydavatelství Popron Music.

 

Italskou pohádku o Pinocchiovi, dřevěném panáčkovi s dlouhým nosem, lze zařadit mezi nejproslulejší světové knihy pro děti, jako jsou například Medvídek Pú, Pipi Dlouhá punčocha, Alenka v říši divů a další.

 

„S Pinocchiem jsem se poprvé setkal ve formě televizních večerníčků s Ladislavem Peškem“, říká Jiří Macháček. „Namlouvání mne bavilo a  dělal jsem to s představou, že pak budu moci pohádku pustit svým dětem. 2CD  jsem nahrál  především pro ně, ale i pro ostatní děti a jsem zvědavý, jak audioknihu přijmou. Při namlouvání jsem se snažil o to víc, než kdybych děti neměl“, dodává známý herec a zpěvák.

 

Starý pan Geppetto se jednoho dne rozhodne, že si pro zábavu a obživu vyřeže dřevěnou loutku, která bude umět „tancovat a šermovat“. Ale co se nestalo? Panáček, jemuž sám od sebe vyrostl dlouhý nos, zázračně ožil a stalo se z něho zlobivé a sobecké dítě, které tatínkovi i víle Modrovlásce působilo jen trápení. Při svém neuvěřitelném putování, dobrodružstvích a lumpárnách, kterých vždycky pozdě litoval, se Pinocchio dostal mezi loupežníky a podvodníky, do žraločího žaludku, stal se také oslem v cirkuse. Při každé lži mu dlouhý nos ještě o kousek povyrostl… V dramatických peripetiích se však postupně přesvědčil, že za chyby, lži, nesplněné sliby, lenost a další nepravosti se platí. Když konečně lehkomyslný dřevěný nezbeda zmoudřel, stal se z něho obyčejný živý kluk, který Geppettovi i ostatním dělal radost.

 

Režisér audioknihy František Špergr dodává: „Příběh v sobě ukrývá morální apel v tom, že člověk by se měl chovat slušně ke svým rodičům i k lidem, také zvířatům, které během své životní pouti potkává. Dále, že bez práce nejsou koláče, to Pinocchio pozná mnohokrát na vlastní kůži. Také i to, že základem toho, aby se v životě uplatnil, je i dobrá práce ve škole. Kromě barevnosti příběhu, množství figurek, různých barev hlasů, se kterými se Jiří Macháček popral se ctí, má audiokniha také didaktický účel. Pomáhá rodičům vychovávat jejich děti při poslechu“.