Audioknihy.net - Audiokniha Fejetony Rudolfa Křesťana vyjde u příležitosti půlstoletí jeho tvorby - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Audiokniha Fejetony Rudolfa Křesťana vyjde u příležitosti půlstoletí jeho tvorby

datum Pá 19 únor 2010, 18:45:11 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Recenze

Spisovatel a novinář Rudolf Křesťan bývá označován jako "král fejetonů". Vtipná a úsměvná zamyšlení publikuje již půl století. Dlouhá léta byly jeho krátké literární texty neodmyslitelně spjaty s časopisem Mladý svět. O trvalém čtenářském zájmu svědčí patnáct knižních sbírek a čtvrt milionu prodaných výtisků. V posledních letech Rudolf Křesťan své nové vyprávěnky sám uvádí před rozhlasovým mikrofonem. Pro chystanou audioknihu si k autorskému čtení v nahrávacím studiu vybral 33 nejúspěšnějších fejetonů ze své dosavadní tvorby.

„Když mi vydavatelství Popron Music nabídlo, abych v režii Františka Špergra natočil dvě cédečka z půlstoletého psaní, měl jsem zvláštní pocit. Na jedné straně jsem to bral jako kompliment, na druhé straně jako oříšek. Jak vybrat z tolika textů ukázku těch takzvaně nejoblíbenějších? Před podobnou volbou jsem už jednou v životě stál, a to v roce 2000, kdy vycházela knížka Výlov z mého rybníka. Do té jsem měl zahrnout texty takzvaně best of. Neboli bestofáky. I to bylo těžké, ale přece jen šlo o větší množství než 33. Navíc jsem od zmíněného roku vydal ještě čtyři další knížky, a tak výběr byl pro mě o to komplikovanější,“ říká Rudolf Křesťan. „Hodně mi pomohlo, když ve chvílích rozpaků při výběru pro audioknihu mi pověděl jeden můj známý: „Nedělej z toho drama a buď rád, že máš z čeho vybírat!“


Posluchači na 2CD naleznou výběr z většiny autorových knižních titulů (od "Myši v 11. patře", "Slepičího kroku" a „Koček v patách“ přes další sbírky až po novinku "Jsem z toho jelen"). Kresby pro obal 2CD vytvořila jeho žena, akademická malířka Magda Křesťanová. „Jsem jí vděčný, že mě na obal vypodobnila se sluníčky v brýlích. Rád bych, aby to bylo šťastné předznamenání těch dvou cédéček. Do té doby jsem se domníval, že CD patří pouze zpěvákům. Například mému jmenovci zpěváku Robertu Křesťanovi. Jeho honorář mi byl jednou omylem poukázán, a já –i když s jistou lítostí – jsem ho vrátil. Věřím, že kdyby honorář za mou audioknihu byl omylem poukázán zase jemu, zachová se stejně“, dodává s úsměvem autor, který se dostal do čítanek.

Režisér audioknihy, František Špergr, prozradil: „Rudolfa Křesťana znám jako autora – i osobně – už delší dobu. Přesto mne stále překvapuje schopností vidět v jednotlivých slovech, situacích, událostech víc než běžný smrtelník, a rozvést je do podoby vtipných fejetonů. Právě tato schopnost je to, co povyšuje spisovatele z průměrného na dobrého. V průběhu let díky stovkám pořadů v rozhlase i autorských čtení z něho vyrostl i osobitý interpret vlastních textů »nepilovského« typu. Takže je radost Křesťana nejen číst, ale i poslouchat.“

Audiokniha FEJETONY RUDOLFA KŘESŤANA (33 nejoblíbenějších vyprávěnek v autorově podání) vyšla v září 2009 na 2CD u vydavatelství Popron Music.