Audioknihy.net - Žáci Kopyto a Mňouk se vracejí. Pavel Liška je Kopyto a Tomáš Matonoha je Mňouk - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Žáci Kopyto a Mňouk se vracejí. Pavel Liška je Kopyto a Tomáš Matonoha je Mňouk

datum So 20 únor 2010, 09:36:57 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Recenze

Po velkém úspěchu první audioknihy Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka dvojice populárních herců propůjčila své hlasy znovu dvojici hrdinů humoristické knihy Miloslava Švandrlíka. Příhody nerozlučných kamarádů a spolužáků ožívají ve formě zvukové nahrávky na 2CD, ve které herci s komikou a vtipem namluvili všechny postavy příběhu.

Tentokrát Kopyto a Mňouk ožení pana učitele Pěničku. Na Mikuláše zažijí neuvěřitelný zážitek s rodinou kastelána Štětky. Vynaleznou geniální počítač Mňopyto. Poprvé málem jejich pevné přátelství utrpí vážnou trhlinu kvůli sličné virtuosce. Budou pořádat závody v jízdě po zábradlí na čas. Kopyto se poprvé zamiluje. Překaženo bude i stěhování Kopyta do Pardubic.  Naučí mluvit kavky a dokonce se proslaví jako pěvecké duo.

„Povídky jsem vybíral s dramatickými situacemi, které na sebe navazují. Interpreti mají možnost ukázat různé barevné palety hlasů a můžou se předvést“, říká režisér audioknihy František Špergr.

Mezi oblíbené postavy Pavla Lišky patří kromě Kopyta i spolužák Bičiště: „ Je to zajímavý lotr, ale líbí se mi i pan učitel Pěnička. Tomáš ho moc hezky dělá. A namlouvalo se nám moc dobře. To je taky hodně dáno přístupem pana režiséra Špergra. My oba s Tomášem nejsme moc kultivovaní řečníci, já dvojnásob a u mě konkrétně je to velká drzost, že se do něčeho takového pouštím, ale pan režisér je trpělivý, my jsme o to klidnější a dostane tak z nás ne nadlidský výkon, ale výkon nadosobní“.

„Pro mne je namlouvání audioknih změna, takové zpestření, jiná umělecká disciplína. Byl to vždycky můj sen namlouvat takové zajímavé postavičky. Nejvíce jsem se vyřádil na učiteli Pěničkovi. Má vtipně napsané kantorské monology, když promlouvá žákům do duše, to se mi dělalo nejlíp“ prozradil Tomáš Matonoha.

    

Slavná kniha Miloslava Švandrlíka Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka vznikala původně jako příběhy na pokračování pro dětský časopis s ilustracemi Jiřího Wintera - Neprakty. Od konce šedesátých let napsal spisovatel Švandrlík stovku humorných příběhů o nerozlučné dvojici žáků Kopyta a Mňouka, které vyšly několikrát knižně. Svěží, vtipné a napínavé čtení slavilo úspěchy u celé jedné generace školní mládeže. Nové knižní vydání v loňském roce se setkalo s nebývalým zájmem současných čtenářů a kniha patří k nejprodávanějším titulům uplynulých měsíců. To bylo důvodem, proč vydavatelství audioknih FONIA oslovilo dvojici herců, Pavla Lišku a Tomáše Matonohu, aby svými hlasy oživili postavy Kopyta a Mňouka na zvukové nahrávce. Dvojité CD s výběrem těch nejlepších příhod vzniklo v režii Františka Špergra a vyšlo na jaře 2008.