Audioknihy.net - Richard Krajčo namluvil MEMENTO - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Richard Krajčo namluvil MEMENTO

datum Ne 21 únor 2010, 10:49:18 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Recenze

Richard Krajčo namluvil Memento Radka Johna. Známý román o drogách a drogově závislých tak dostal podobu zvukové nahrávky. Pro audioknihu také Richard Krajčo společně s Borisem Carloffem složil i hudbu.

Nahrávka vznikla pod vedením režiséra Petra Mančala a vyšla v březnu 2008 na čtyřech cd u vydavatelství FONIA. Richard Krajčo o natáčení nové knížky do ucha prozradil: "Memento byla má druhá "knižní" práce a dost jsem se na to těšil. Zase o zkušenost více, protože šlo spíš o herecké čtení a tak jsem sám zvědav na výsledek. Téma je stále hodně aktuální a docela mě zaráží, že z Mementa ještě není film. Asi se do toho pustím sám. Stálo by to za to. Vidíte, takové silné myšlenky to ve mně vzbudilo. Doufám, že stejně silné to bude i pro posluchače". S aktuálností Mementa souhlasí  i  Radek John: "Memento je aktuální dodnes, protože životní osudy narkomanů jsou si podobné dokonce za každého režimu. Postavy knihy Memento byli skuteční lidé, takže po vydání knihy napsali svými osudy Memento II.". O čem by bylo prozrazuje autor knihy exkluzivně v nahrávce na závěr příběhu narkomanské party Michala Otavy.

Memento začalo vznikat v roce 1983, který jeho autor strávil v narkomanských doupatech sbíráním materiálu pro knihu. Ve vánočním čísle Mladého světa na konci roku 1983 vyšel první Johnův obsáhlý materiál o narkománii v Československu, jehož páteří byl rozhovor s jedním z klíčových narkomanů tehdejší pražské drogové scény. Tato vánoční reportáž už se jmenovala Memento. Ohlas na ni byl nebývalý jak v Československu, tak v zahraničí protože do té doby se o drogách v Československu nesmělo psát. Zprávu o proražení tohoto tabu přinesly všechny světové agentury akreditované v Praze.

Kniha Memento, která byla psána v roce 1984, se na knižních pultech objevila poprvé v roce 1986. Její úspěch byl nebývalý. Následovala řada vydání v sedmi zemích světa. V Československu bylo prodáno milión Mement. Na konci osmdesátých let se Radek John stal maturitní otázkou.